Bebeğinizin Cildi

Bebeğinizin cildi hakkında

Bebeğinizin cildi hakkında

Yeni doğan bebeklerin en tatlı özelliklerinden biri de yumuşacık ciltleridir. Ancak, bebeğinizin cildinin yumuşak olduğu kadar hassas ve sürtünmeye karşı korumasız olması sizi mutsuz edebilir.

Bebeğinizin cildi çok hassastır. Sizin cildinizden %20 ile %30 daha incedir.3 Bu nedenle bebeğinizin cildine daha fazla özen göstermeniz gerekir. Öyle ki, sert bir havlu bile bebeğinizin cildini tahriş edebilir.


  • 3.Stamatas N.G., Infant Skin Microstructure Assessed In Vivo Differs from Adult Skin in Organization and at the Cellular Level, Pediatric Dermatology Vol. 27 No. 2 125–131, 2010
Bebeğinizin cilt bakımı

Bebeğinizin cilt bakımı

Bebeğinizin cilt yüzeyinin pH’ı sizin cildinize kıyasla biraz daha yüksektir ve cildi çok hassastır. Bu yüzden kimyasal maddelere karşı çok duyarlıdır. Kullanılacak bebek bakım ürünlerinin içeriklerinde, bebek cildini tahriş edebilecek veya alerjik cilt reaksiyonlarına sebebiyet verebilecek katkı maddelerinin bulunmasından kaçınılmalıdır.1,2

Bebekler için üretilen, klinik olarak kanıtlanmış, nefes aldıran, parfümsüz, katkı maddesi, koruyucu ya da antiseptik içermeyen, güvenilir bakım ürünlerini seçmelisiniz.

Bebeğinizin cildinde oluşan tahrişi ve bebek bezi kullanımına bağlı oluşan pişiği giderme konusunda kaygınız varsa,  hekiminize ya da eczacınıza başvurun.


  • 1.Atherton D.J., A review of the pathophysiology, prevention and treatment of irritant diaper dermatitis, Curr Med Res Opin 2004; 20(5): 645-649
  • 2.Atherton D.J. , Why can be done to keep babies’ skin healthy?, MIDWIVES,Volume 7: no 7, July 2004
Banyo zamanı

Banyo zamanı

Bebeğinizin temiz olması çok önemlidir. Ancak genelde uzmanlar bebeğinizde cilt kuruluğuna neden olmamak için her gün banyo yaptırılmasını tavsiye etmemektedir. Bunun yerine, bebeğinizin sadece yüzünü, boynunu, ellerini ve altını yıkamanızı önerirler.

Minik bebeğinize banyo yaptırırken, etkililiği ve güvenliliği kanıtlanmış, parfümsüz, hassas ciltler için özellikle geliştirilmiş ürünleri kullanın. Köpüren ürünlerden, özellikle de sadece bebeklere özel üretilen sabunu, banyo köpüğünü ya da duş jelini kullanın. Bir ürünü satın almadan önce içeriğini eczacınıza danışın.


Bepanthol® Baby Pişik Önleyici Merhem ile Pişiğe Karşı Koruma

Her bez değişiminde, bebeğinizin cildini Bepanthol® Baby Pişik Önleyici Merhem ile koruyun.

Bepanthol® Baby Pişik Önleyici Merhem, bebeklerin hassas ciltleri için özel olarak geliştirilmiştir ve pişik oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Bepanthol® Baby Pişik Önleyici Merhem’in etken maddelerinden olan ProVitamin B5, cildin ideal nem seviyesine ulaşmasını sağlarken, cildin sahip olduğu bariyerin korunmasına yardımcı olur. Bepanthol® Baby Pişik Önleyici Merhem, parfüm, koruyucu madde, renklendirici veya antiseptik içermeyen yapılarıyla, her bez değişiminde kullanıma uygundur.

Yapışkan olmayan yapılarıyla bebeklere ekstra rahatlık, annelere ise kolay temizleme imkanı sunarlar.


Merak Ettikleriniz