Bebeğinizin Zekasını Açacak Harika Oyunlar

Mucizevi organımız beyin, henüz anne karnında gelişmeye başlar ve bu gelişim doğumdan sonra da hızlı şekilde devam eder. Özellikle yaşamın ilk yılları, beynin kalıcı gelişimini teşvik etmek için muhteşem bir fırsat dönemidir. 0-1 yaş bebek zekâ gelişimi sürecini desteklemenin en doğru yolu onunla duyuları uyaran oyunlar oynamaktır. İşte bebeğinizin zekâ seviyesini arttıracak gelişim ayına uyumlu oyun fikirleri:


0-1 AY
Yüz İfadeleri Oyunu

Bebeğinizi dike yakın bir pozisyonda kollarını, bacaklarını ve ayaklarını rahatça hareket ettirebileceği şekilde kucağınıza yerleştirin.  Bebeğinize, önce yüzünüzü yaklaştırın ve yüzünüzle gülümseyen farklı ifadeler yapın.  Daha sonra A4 kâğıda çizilmiş siyah-beyaz basit insan yüzü resmini bebeğinize gösterin ve bu resmi yavaşça sağa ve sola taşıyarak bebeğinizin 1 dakika kadar takip etmesini destekleyin.


1-2 AY
Bilekleri Çalıştır Oyunu

Bebeklerde zekâ geliştirici oyuncaklar arasında yer alan bilek çıngırakları, bilekleri çalıştır oyununun olmazsa olmazı. Bebeğinizi sırt üstü yatırın ve bebeğinizin bileklerine çıngırakları takın. Bebeğinize bakarak “Sen çok tatlı bir bebeksin” gibi bir cümleyi uydurduğunuz neşeli bir melodiyle tekrar tekrar söyleyin. Belirlediğiniz özel kelimeye (örneğin “tatlı”  kelimesine) her geldiğinizde önemini belirtmek amacıyla bebeğinizin elini hareket ettirerek çıngırağı sallayın. (Ayaklar için de aynı oyunu oynayabilirsiniz.)


3-4 AY
Dokuları Keşfediyorum Oyunu

Bu oyun için nemli bir sünger, havlu bez, alüminyum folyo ve jelatin kâğıt gibi farklı dokudaki birkaç materyale ihtiyacınız olacak. Bebeğinizi kucağınıza alın ve masanın kenarına oturun. Nesneleri masanın üzerine dizin. Bebeğinizin elleriyle nesnelerle oyun oynamasına izin verin. Her bir nesneyle bebeğinizin ellerini okşayın ve bu sırada nesnenin adını söyleyin.


4-5 AY
Saklan-Bul Oyunu

Bebeklerde zekâ gelişimini destekleyen bu oyun için bir A4 kâğıda ihtiyacınız olacak. Bebeğinizi bebek koltuğuna yerleştirin ve siz de karşısına oturun. Yüzünüzü kağıtla kapatın. Bebeğinize: “Beni görmek için benimle konuş” deyin. Bebeğiniz herhangi bir ses çıkardığında hemen yüzünüzü açın, ona bir öpücük verin ve oyuna yeniden başlayın. Oyuna 2 dk boyunca devam edin.


5-6 AY
Sembolleri Keşfediyorum Oyunu

Bebeğinize sembolik görsellerin nasıl sınıflandırıldığını gösterebilirsiniz: Bir A4 kâğıda alfabenin ilk 5 harfini, diğer bir A4 kâğıda 1’den 5’e kadar rakamları yazın. Bebeğinize önce harflerin olduğu kâğıdı gösterin ve sırasıyla harfleri okuyun. Sonra “Bunlar harf” deyin. Bunu tamamladıktan sonra bebeğinize rakamların yazılı olduğu kâğıdı gösterin ve rakamları sırasıyla okuyun. Sonra, “Bunlar sayı” deyin. Bebeğinize harfleri ve rakamları ayırt etmeyi öğretirken nasıl sıralandıklarını da öğretebilirsiniz. Bebeğinize şöyle diyebilirsiniz: “A, B’den önce gelir. B, C’den önce gelir ve C, D’den önce gelir.”


6-9 AY
Şarkılarla Büyüyorum Oyunu

Bebeklerde zekâ geliştirici aktiviteler içerisinde önemli bir yer tutan şarkılarla büyüyorum oyunuile gününüzü bebeğinize şarkı ile anlatın. Herhangi bir melodi oluşturun ve melodiyi kullanarak o gün neler yaptığınızı anlatan şarkılar söyleyin. Uyanma, giyinme, kahvaltı etme, dışarı çıkma gibi gün içinde yaptığınız tüm aktiviteleri şarkıyla seslendirebilirsiniz.  Ayrıca bebeğinizin hayatındaki kişiler hakkında da şarkı söyleyebilirsiniz. Örn: “Anneanne seni çok seviyor ve sana bir öpücük veriyor.” Müzikal konuşmalar bebeğinizin beyin gelişimini destekler.


9-12 AY
Kendimi Tanıyorum Oyunu

Bebeğinizi sırt üstü yatırın ve burnunuzla burnuna dokunun ve bu sırada melodik şekilde “burun” deyin. Bunu birkaç kez tekrar edin. Daha sonra bu oyunu yanak, çene ve dudak gibi yüzün diğer bölümleri için de yapın. Zaman ilerledikçe el, kol, bacak, karın gibi vücudun diğer bölümleri için de bu oyunu sürdürebilirsiniz.


L.TR.MKT.CH.02.2019.2865


Merak Ettikleriniz