Bebeğiniz İle İlk Günlerinizde İhtiyaç Duyacağınız 10 Malzeme

Uzun bir bekleyişin ardından bebeğin ilk kucağa alındığı andan itibaren pek çok farklı eşyaya gereksinim duyulur. Hastaneden başlayarak ailenin yeni ferdiyle geçirilmeye başlanan ilk günlerde ihtiyaç duyulabilecek yenidoğan bebek ihtiyaç listesi, doğum için hastaneye giderken ve sonrasında kısa süre ile dışarı çıkarken annenin yanında bulundurması gerekenler olarak tanımlanabilir. Bu tarz ürünleri liste haline getirmek annenin yaşamını kolaylaştırır. Gelin, bebeğinizin ilk haftasında ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelere göz atalım.

Bebeğin karşılandığı ilk günlerden sonraki birkaç güne kadar annenin aklına gelmeyen eşyaların yanı sıra çantaya konulduğu halde hiç kullanılmayan pek çok malzeme bulunur. Hem anne hem de bebek için gerekli olan bu malzemelerin bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

1. Göğüs / Kadın Doğum Pedleri

Hastanedeyken ya da bebek ile ilk kez eve gidildiğinde annede doğuma bağlı olarak bir miktar kanama görülebilir. Doktorun öngördüğü şekilde gerçekleşen bu kanamanın yatağı kirletmemesi için kadın doğum pedleri kullanılabilir. Ayrıca doğumun ardından geçirilen ilk günlerde meme ucundan anne sütü sızabilir. Sık sık üst değiştirmek zorunda kalmamak için göğüs pedi kullanımı önerilebilir.

2. Rahat Tişört

Doğum için hastaneye gidildiğinde anne adayları şık görünmek istese de bu noktada esas olan anne adayının konforudur. Pamuklu ve rahat tişörtler ya da gerektiğinde bebeği emzirebilmek için önden kolayca açılabilen pijamalar giymek annenin kendini rahat hissetmesini sağlar. Bu yüzden yenidoğan ihtiyaç listesi yapılırken konforlu kıyafetler unutulmamalıdır.

3. Dudak Kremi

Doğum sırasında ve sonrasında terlemek, az sıvı tüketmek gibi farklı nedenlerle dudaklar kuruyabilir ve çatlayabilir. Bunun için malzemeler arasına annenin kullanımı için Bepanthol Dudak Bakım Kremi koyulabilir.

4. Pişik Kremi

Yenidoğan bebeklerin ciltleri son derece hassastır. Her alt bezi değişiminden sonra pişik kremi kullanılması, bebeğin hassas cildinin korunmasına yardımcı olur. Parfüm, SLS, paraben ve koruyucu içermeyen Bepanthol Baby Pişik Önleyici Merhem, nefes aldıran yapısıyla bebeğin cildini yumuşak ve nemli tutmaya yardımcıdır.

5. Emzik

Doğumdan önce alınan pek çok karar, bebeğin karakteri ve isteğine göre yeniden şekillenir. Bu yüzden bebek eşyaları arasında emzik bulundurmak mantıklıdır. Emzik, bazı bebeklerin sakinleşmesine ve huzurla uyumasına yardımcıdır.

6. Islak Mendil

Bebeğin cildi ile uyumlu yenidoğanlar için üretilmiş ıslak mendiller, yalnızca alt değişimi sırasında gerekli olmaz. Aynı zamanda beklenmedik anlarda gerçekleşen küçük kazalar ile başa çıkmayı da kolaylaştırır. Bu tarz durumlara karşı hazırlıklı olmak için hemen her yerde ıslak mendil bulundurulmalıdır.

7. Tulum ve Zıbın

Bebeğin doğumundan ilk birkaç haftaya kadar tahmin edilenden fazla tulum ve zıbın kullanılır. Bu nedenle bu tür ürünler satın alınırken yenidoğan ve ilk birkaç aya uygun bedenler bol bol alınmalıdır. Yedek zıbın ve tulum yalnızca hastaneye giderken değil sonrasında da mutlaka bebek malzemeleri arasında bulundurulmalıdır.

8. Müslin

Müslin, ebeveynler için hayat kurtarıcı nitelikte olabilir. Bebeğin kundaklanmasının yanı sıra gerektiğinde ağız bezi, omuz bezi, örtü, havlu, alt açma örtüsü gibi birden fazla iş için kullanılabilen yer kaplamayan, pratik bir üründür.

9. Bebek Şapkası

Bebekler, ilk 24 ay boyunca vücut ısılarını düzenleyemez. Bu yüzden bebeklerin vücut sıcaklığının mevsime uygun şekilde korunması gerekir. Kışlık ya da yazlık olarak üretilen şapkalar mutlaka bebek çantasında bulundurulmalıdır.

10. Atıştırmalıklar

Anne için olmazsa olmazlardan biri de sağlıklı atıştırmalıklardır. Sürekli olarak bebeğe odaklanan anneler, zaman zaman kendi açlıklarını fark etmeyebilir. Özellikle dışarı çıkarken kuruyemiş ve çantada taşınmaya uygun meyveler gibi sağlıklı atıştırmalıklar alınabilir.

Tüm bunların yanı sıra bebek bezi, beslenme gereçleri, puset, banyo malzemeleri gibi ürünler de gerekli eşyalar arasında sayılabilir.

Yenidoğan bebeklerin cildi yetişkin cildine göre çok daha ince ve hassastır. Bu sebeple korunmaya daha fazla ihtiyaç duyar. Bebeğinizi hayatının ilk günlerinden itibaren pişikten korumak için Bepanthol Baby ile pişiği bekleme önle!