Cildinizin yapısı

Cildimiz olmadan kim olduğumuzu söyleyemeyiz. Bizi dış dünyadan korur, vücudumuzun sıcaklığını korur ve sevdiğimiz insanlarla etkileşim içinde olmamıza yardımcı olur. Fakat aynı zamanda oldukça hassastır ve sağlıklı kalmak için bakım ve ilgiye ihtiyaç duyar.[1]

Cildin yapısı[1]

En büyük organımız üç farklı bölümden oluşmaktadır:

  • Epidermis cildin en dış tabakasıdır. Stratum korneum, epidermisin en dış kısmıdır ve vücudu soğuk hava, UV ve enfeksiyonlar gibi dış saldırılara karşı koruyan fiziksel bir bariyer görevi görür.
  • Orta tabaka, dermis, dış tabakayı destekleyen kan damarlarını içerir. Dermis ayrıca saç folikülleri, ter bezleri ve sinir uçlarını da içermektedir.
  • Cildin en derin tabakası ve en kalın kısmı olan hipodermis, yağ hücrelerini bulundurur. Bunlar bir enerji rezervi oluşturur ve vücudun ısı düzenlenmesini destekler.

Cildin Rolü

Cildimiz vücudumuzun en büyük organıdır ve birçok işlevi yerine getirir. Zararlı UV ışınlarına karşı korumanın yanı sıra sürtünme, kimyasal maddeler ve enfeksiyon gibi fiziksel saldırılara karşı da koruma rolü vardır. Dış etkenlere karşı koruma görevinin yanında, en büyük duyu organımızdır ve cildimizdeki sinir uçlarıyla dünya hakkında birçok bilgi alırız. Bu deneyimler sıcak, soğuk ve acıdan tutun da dostlarımızın ve sevdiklerimizin rahatlatıcı dokunuşlarına kadar uzanır.

Cildin diğer bir önemli rolü ısı düzenlemesidir. Cildimiz yaklaşık 2-5 milyon ter bezi içerir[2] ve sıcak iklimlerde vücudumuzun serinlemesine yardımcı olmak için gün için bol bol terleyebiliriz. Soğuk havalarda, daha derindeki organlardaki ısının korunmasına yardımcı olmak için cildin ter üretimi.[3]

REFERANSLAR

1) Proksch, Ehrhardt, Johanna M. Brandner, and Jens‐Michael Jensen. "The skin: an indispensable barrier." Experimental dermatology 17.12 (2008): 1063-1072.
2) https://www.nursingtimes.net/clinical-archive/dermatology/understanding-the-structure-and-function-of-the-skin/205222.fullarticle Son Erişim Tarihi: 06/05/2020.