Cildinizin yapısı

Cildimiz olmadan kim olduğumuzu söyleyemeyiz. Bizi dış dünyadan korur, vücudumuzun sıcaklığını korur ve sevdiğimiz insanlarla etkileşim içinde olmamıza yardımcı olur. Fakat aynı zamanda oldukça hassastır ve sağlıklı kalmak için bakım ve ilgiye ihtiyaç duyar.[1]

Cildin yapısı[1]

En büyük organımız üç farklı bölümden oluşmaktadır:

  • Epidermis cildin en dış tabakasıdır. Stratum korneum, epidermisin en dış kısmıdır ve vücudu soğuk hava, UV ve enfeksiyonlar gibi dış saldırılara karşı koruyan fiziksel bir bariyer görevi görür.
  • Orta tabaka, dermis, dış tabakayı destekleyen kan damarlarını içerir. Dermis ayrıca saç folikülleri, ter bezleri ve sinir uçlarını da içermektedir.
  • Cildin en derin tabakası ve en kalın kısmı olan hipodermis, yağ hücrelerini bulundurur. Bunlar bir enerji rezervi oluşturur ve vücudun ısı düzenlenmesini destekler.

Cildin Rolü

Cildimiz vücudumuzun en büyük organıdır ve birçok işlevi yerine getirir. Zararlı UV ışınlarına karşı korumanın yanı sıra sürtünme, kimyasal maddeler ve enfeksiyon gibi fiziksel saldırılara karşı da koruma rolü vardır. Dış etkenlere karşı koruma görevinin yanında, en büyük duyu organımızdır ve cildimizdeki sinir uçlarıyla dünya hakkında birçok bilgi alırız. Bu deneyimler sıcak, soğuk ve acıdan tutun da dostlarımızın ve sevdiklerimizin rahatlatıcı dokunuşlarına kadar uzanır.

Cildin diğer bir önemli rolü ısı düzenlemesidir. Cildimiz yaklaşık 2-5 milyon ter bezi içerir[2] ve sıcak iklimlerde vücudumuzun serinlemesine yardımcı olmak için gün için bol bol terleyebiliriz. Soğuk havalarda, daha derindeki organlardaki ısının korunmasına yardımcı olmak için cildin ter üretimi.[3]

REFERANSLAR

1) Proksch, Ehrhardt, Johanna M. Brandner, and Jens‐Michael Jensen. "The skin: an indispensable barrier." Experimental dermatology 17.12 (2008): 1063-1072.
2) https://www.nursingtimes.net/clinical-archive/dermatology/understanding-the-structure-and-function-of-the-skin/205222.fullarticle Son Erişim Tarihi: 06/05/2020.

Image

İlgili Ürünler

Bepanthol® Yüz Bakım Kremi

Bepanthol® Yüz Bakım Kremi

Bepanthol® Yüz Bakım Kremi, Provitamin B5 içeren formülü ile cildi derinlemesine nemlendirir ve cildinizin sahip olduğu bariyeri koruyarak, esnek ve nemli tutulmasına yardımcı olur. A,C,E vitamin kompleksi ve lipozom içeriği ile yüzü yoğun olarak nemlendirir. Cildin günlük bakımına uygundur. Su bazlı hızlı emilen yapısıyla ciltte yağlı his bırakmaz ve canlı bir görünüm sağlar.

Formu: 75 ml

Daha fazla
Bepanthol® Cilt Bakım Kremi

Bepanthol® Cilt Bakım Kremi

Provitamin B5 içeren Bepanthol® Cilt Bakım Kremi gün boyu kuruyan cildi nemlendirir. Su bazlı hızlı emilen yapısıyla ciltte yağlı his bırakmaz.

Formları: 30gr ve 100gr

Daha fazla
Bepanthol® Derma Onarıcı Bakım Merhemi

Bepanthol® Derma Onarıcı Bakım Merhemi

Yoğun kıvamlı yapısı ile Bepanthol® Onarıcı Bakım Merhemi diz, dirsek ve topuk gibi gün boyu kuruyan, sürtünen ve tahriş olan çok kuru cilt bölgelerinde derinlemesine nemlendirme sağlar.

Formları: 30gr ve 50gr

Daha fazla
Bepanthol® Dudak Bakım Kremi

Bepanthol® Dudak Bakım Kremi

Provitamin B5 ve E vitamini içeren Bepanthol® Dudak Bakım Kremi, kuruyan ve çatlayan dudaklarınızı anında nemlendirerek günlük bakımını sağlar.

Formu: 7.5 gr

Daha fazla
Bepanthol® Lipstick Güneş Koruyucu Dudak Bakım Kremi

Bepanthol® Lipstick Güneş Koruyucu Dudak Bakım Kremi

Provitamin B5, balmumu ve E vitamini içeren formülü ile kuru ve çatlamış dudakları nemlendirir ve korur. Dudaklarınızı, UVA ve UVB ışınlarına karşı dengeli olarak korur. İçerdiği SPF 30 ile güneşe karşı yüksek koruma sağlar. Dermatolojik olarak onaylanmıştır.

Formu: 4,5 gr

Daha fazla