Dövme Bakımı için Hangi Bepanthol Krem Kullanılır?

Yeni bir dövmenin özenli bakımı, pek çok açıdan önem taşır. Dövmenin renginin canlılığını uzun süre korumak için dövme bakımı konusunda hassas davranmak gerekir. Bu süreçte dövmeyi uygun bir krem ya da merhemle nemlendirmek önemlidir. Dövme için yoğun kıvamlı yapısıyla Bepanthol® Derma Onarıcı Bakım Merhemi, en çok önerilen ürünlerden biridir*. Dövme bakımında krem veya merhem kullanımına dair merak ettikleriniz için okumaya devam edebilirsiniz.

Dövme Stüdyosunda İlk Bakım

Yeni dövmenizin ilk bakımı, dövme stüdyosunda yapılmalıdır. Dövme sanatçısı, işini bitirdikten sonra genellikle dövmenin üzerini önce uygun bir krem veya merhem ile nemlendirir, ardından enfeksiyonu ve kıyafetler nedeniyle oluşabilecek tahrişi önlemek için streç film ya da şeffaf ameliyat bandı ile kaplar. Son olarak stüdyodan ayrılmadan önce size dövme bakımı hakkında kapsamlı bilgi verir. Bu aşamada dövme temizliği ve bakımı konusunda aklınıza takılan tüm soruları sormalısınız.

Dövme Bakımında Nemlendirici Krem / Merhem Kullanımı

Dövme sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında doktorunuzun ya da dövme sanatçısının önerdiği kremin düzenli kullanımı ilk sıralarda gelir. Peki, ideal dövme bakımı nasıl olur? İlk haftalarda dövmeyi temizledikten ve kuruladıktan sonra mutlaka ince bir tabaka halinde nemlendirici özellikte bir krem veya merhem uygulanmalıdır. Dövmeden sonra Bepanthol® Derma Onarıcı Bakım Merhemi sürerek cildinizin gerginliğini azaltabilir, dövmenize ihtiyacı olan nemi kazandırarak ilk günkü parlak görüntüsünü koruyabilirsiniz.

Bepanthol® Derma Onarıcı Bakım Merhemi dövme sonrası bakım için ideal bir nemlendiricidir. Yeni dövme üzerine merhem sürmeden önce cildi eski krem artıklarından tamamen arındırmalı ve merhemi temizlenip kurulanmış bölgeye sürmelisiniz. Bu aşamada el hijyeniniz de son derece önemlidir. Her merhem uygulamasından önce ellerinizi sabunla iyice yıkamalı ve kurulamalısınız. Merhemi ince bir tabaka halinde sürerek cildin nefes almasına izin vermelisiniz.

Dövme İçin Nemli Bir Cilt Neden Önemlidir?

Cildin nemli kalmasına ve dış etkenlerden korunmasına yardımcı olan Bepanthol® Derma Onarıcı Bakım Merhemi dövme bakımı için ideal bir üründür. Cildin yeterince nemli tutulması dövmenin ilk günkü canlı renklerinin korunması açısından önem taşır. İlk haftalardan sonra da nemlendirici özellikteki Bepanthol® Derma Onarıcı Bakım Merhemi uygulamaya devam ederek dövmenizin renklerinin uzun yıllar canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Dövme Bakımı için Bepanthol® Derma Onarıcı Bakım Merhemi

Bepanthol dövme bakımının vazgeçilmez yardımcılarından biridir. Cildin neme ihtiyaç duyduğu süreçte Bepanthol® Derma Onarıcı Bakım Merhemi, yoğun ve yumuşak kıvamı ile hem derinlemesine nemlendirir hem de koruma sağlar. Ayrıca dövmenizin ilk günkü canlı görünümünü korumak için Bepanthol® Derma Onarıcı Bakım Merhemi kullanmaya devam edebilirsiniz.

***IPSOS tarafından Nisan 2020 tarihinde, TR Temsili, son 2 senede dövme yaptıran 18 yaş ve üzeri, ABC1C2 SES, 300 Erkek ve Kadın ile online yapılan araştırmanın sonuçlarına göre

Kaynakça

  1. https://www.healthline.com/health/tattoo-aftercare#general-aftercare Son Erişim Tarihi: 21.02.2022
  2. https://www.healthline.com/health/tattoo-healing-process Son Erişim Tarihi: 21.02.2022
  3. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/taking-care-of-your-tattoo Son Erişim Tarihi: 21.02.2022
  4. Olsavszky R. et al., Skin barrier restoration upon topical use of two 5% dexpanthenol water-in-oil formulations on freshly tattooed skin: results from a single-blind prospective study. Wounds Int 2019; 10(1):33-39