Bebekler için En Güzel Ninniler

Yumuşak ezgilere, kafiyeli sözlere sahip ninniler, yüzyıllardır bebeklerini sakinleştirmek, onları eğlendirmek isteyen anne babaların dilinden düşmez. Ninnileri daha yakından tanımak, ninnilerin faydalarını öğrenmek ve en güzel bebek ninnilerini yakından tanımak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Ninni Nedir, Ninnilerin Yararları Nelerdir?

Sözlü edebiyat türleri arasında bulunan ninni, anne babalar başta olmak üzere bebeğe bakan kişilerin onu avuturken, severken, uyuturken bir ezgi eşliğinde söyledikleri anonim halk şiirleri olarak tanımlanır.(1) Asırlardır nesilden nesile aktarılan kültürel birer miras olan bebek ninnileri sözleri, ortaya çıktıkları dönemin tarihini ve kültürünü yansıtır. Ninnilerin bu kadar uzun süredir hayatımızda olmasının nedeni bebeklere sağladığı faydalardır. İşte, ninnilerin faydaları:

Bebeğinizi Ninnilerin İyiliği ile Büyütün

Siz de ninnilerin gücünden faydalanmak için bebeğinizi en güzel ninniler ile büyütebilirsiniz. Biz de ninnilerin hayal gücünü harekete geçiren, duygu dünyamıza hitap eden, bebekleri güvende hissettiren etkisinden yola çıktık ve İyiliğe Ninniler projesini hayata geçirdik. Binlerce yıldır zamanın ruhuna göre şekillenen ninnileri, daha güzel bir dünya için yeniden yorumladık. Ninnilerdeki olumsuz sözleri günümüze uyarlayarak değiştirdik, böylece bebeklere hayvan sevgisi, hoşgörü, cinsiyet eşitliği gibi konularda ilk pozitif mesajları vermeyi hedefledik. Sertab Erener’in sesiyle bambaşka bir güzellik kazanan İyiliğe Ninniler’i AÇEV işbirliği ile hayata geçirdik. Böylece her ninni dinleyişinizde ihtiyaç sahibi bir çocuğa ışık olmanızı istedik. Şimdi gelin, İyiliğe Ninniler ile yeniden hayat bulan ninnilere birlikte bakalım.

Dandini Dandini Dastana

En sevilen bebek ninnileri arasında yeri asla değişmeyen Dandini Dandini Dastana ninnisi, nesillerdir bebeklerini sakinleştirmek, uyutmak isteyen anne babaların dilinden düşmüyor. Şefkat ve sevgi ile yoğrulan ninniler, bebeklerde sevgi ve hoşgörünün temellerini atıyor. Biz de bu fikirden yola çıkarak ninnideki danayı bostandan kovmak, danaya yemek vermemek gibi olumsuzlukları değiştirdik. “Kov bostancı danayı, Yemesin lahanayı” şeklindeki Dandini Dandini Dastana sözleri “Sev bostancı danayı, Ona ver lahanayı” olarak güncellendi. Bu sayede hayvan sevgisini ve paylaşmayı öne çıkaran Dandini Dandini Dastana uyarlamasına YouTube ve Spotify kanallarından ulaşabilirsiniz.

Fış Fış Kayıkçı

Fış Fış Kayıkçı, bebek ninnileri arasında özel bir yere sahip. Çünkü Fış Fış Kayıkçı ninni olarak bebeklerin uykuya dalmasını kolaylaştırmakla kalmıyor. Bir tekerlemeyi andıran bu ninni eşliğinde bebeğinizin ellerinden tutarak onu bir ileri bir geri hareket ettirebilir, eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. İyiliğe Ninniler projesi ile Can Bonomo ve Sertab Erener’in beraber yorumladığı bu ninniye YouTube ve Spotify üzerinden ulaşabilirsiniz. Günümüzde vejetaryenlik ve veganlık her geçen gün arttığı için bu yaşam tarzlarını benimseyen anne babaları da düşünerek ‘Balıkları yiyelim” kalıbını değiştirdik. İlk kıtada “akşama fincan böreği” dedikten sonra, son kıtada ‘“Akşam eve gidelim, Börekleri yiyelim” diyerek Fış Fış kayıkçı sözleri içerisindeki anlam bütünlüğünü koruduk.

Uyu Yavrum Yine Sabah Oluyor

Bebekler için ninni, uykuya dalmada yardımcı olmaktan da öte faydalara sahip. Henüz anne karnındayken sese duyarlı hale gelen, annesinin sesini tanıyan bebek; sesleri ve sözcükleri zihnine yerleştirerek doğduktan sonra bu sözcükleri hatırladıkları biliniyor. Bu nedenle İyiliğe Ninniler ile geleneksel ninnilerdeki olumsuz sözleri değiştirmek, yerlerine bebeklerin hafızalarında pozitif bir etkiye sahip olacak mesajlar ekledik. Çok sevilen ninnilerden biri olan Uyu Yavrum Yine Sabah Oluyor ninnisi de bebeğe olumsuz özellikle atfediyor. Uyu Yavrum Yine Sabah Oluyor sözleri arasındaki “Uyumazsan güzel rengin soluyor” şeklindeki dizeyi “Uyuduğunda yüzün hep gülüyor” olarak değiştirdik, böylece ninniyi daha olumlu ve neşeli hale getirdik. Uyu Yavrum Yine Sabah Oluyor ninnisinin yeni halini İyiliğe Ninniler’in YouTube ve Spotify kanalları üzerinden dinleyebilirsiniz.

Uyusun da Büyüsün

Araştırmalar, bebeklerin 6-9 aydan itibaren sözcükleri algılamaya, kavramların anlamlarını ayırt etmeye başladığını gösteriyor.(8) En popüler ninniler arasında yer alan Uyusun da Büyüsün, genel bir olumsuzluk içermiyordu. Yine de ninniyi günümüze daha uygun hale getirmek için Uyusun da Büyüsün ninni sözleri içerisindeki demode kavramları modernleştirdik. “Elleri kolları kınalı bebek” yerine “Elleri kolları güzel bebek” dedik ve “Danalı bebek” ifadesini de de modernize ederek “Canım bebek” olarak değiştirdik. Ninninin yeni halini İyiliğe Ninniler YouTube ve Spotify kanalları üzerinden dinleyebilirsiniz.

Benim Annem Güzel Annem

Anne sıcaklığını, anne kucağının güven hissini anlatan Benim Annem Güzel Annem ninnisi, pozitif sözleriyle örnek bir ninni. Benim Annem Güzel Annem sözleri bir çocuğun annesine duyduğu sevgiyi en güzel şekilde anlatıyor. Bu sevilen ninniyi Sertab Erener ve Öykü Karayel düeti ile dinlemek için YouTube ve Spotify kanallarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Kaynakça

  1. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/324737 Son Erişim Tarihi: 15.11.2021

  2. https://www.nature.com/articles/s41562-020-00963-z Son Erişim Tarihi: 15.11.2021

  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32162936/ Son Erişim Tarihi: 15.11.2021

  4. ​​https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21517173/ Son Erişim Tarihi: 15.11.2021

  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28169158/ Son Erişim Tarihi: 15.11.2021

  6. http://ijbssnet.com/journals/Vol_3_No_7_April_2012/35.pdf Son Erişim Tarihi: 15.11.2021

  7. ​​https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28963569/ Son Erişim Tarihi: 15.11.2021

  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3295309/ Son Erişim Tarihi: 15.11.2021