Mükemmel Bir Uykunun Sırrı: Ninnilerin Bebeklerdeki Etkisi Nedir?

Bebeklerin müzikle kurduğu ilk ilişki, ninnilerle başlar. Dünyanın her yerinde, farklı kültürlerde anne babalar, binlerce yıldır bebeklerini sakinleştirmek, oyalamak, uyutmak için onlara ninni söyler. İnsanlık tarihinin en eski uyku yardımcılarından biri olan ninnilerin, bebekler ve küçük çocuklar üzerindeki etkileri bunlarla da sınırlı değildir. Ninnilerin gücünü birlikte keşfetmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Ninni Nedir, Uyku Rutininde Ninniler Neden Önemlidir?

Ninni, bebekli hayatın vazgeçilmezlerindendir. Peki, ninni ne demek? Sözlü edebiyat türleri arasında yer alan ninni, bebekleri uyutmak için bir ezgi eşliğinde söylenen anonim halk şiirleri şeklinde tanımlanabilir.(1) Her toplumun kültürel birikimini yansıtan ninnilerin temel amacı, bebeği oyalamak, huzursuz olduğu anlarda sakinleştirmek ve uykuya dalmasını kolaylaştırmaktır. Ninnilerin uyku konusunda önemli birer yardımcı olmalarının sırrı, bebekleri sakinleştirme konusundaki kanıtlanmış etkileridir.(2)

Bebeğinize sağlıklı uyku alışkanlıkları kazandırmak için uyku rutini oluşturuyorsanız bu rutinde ninnilere de mutlaka yer vermelisiniz. Ninnilerin uyku konusundaki katkılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Bebeklere ninni dinletmek, kalp atışlarını yavaşlatarak onları sakinleştirir. Her akşam, tanıdık ninnileri dinlemek bebeklerin stresini azaltır.(3)
 • Ninniler bebekler için uyku vaktinin geldiğinin bir habercisidir, bu sayede ninniyi duyan bebekler, daha kolay uykuya dalabilir.(4)
 • Ninninin bebeklere faydaları arasında uyku kalitesini artırması, uyku süresini uzatması da önemli yere sahiptir.(5)

Ninnilere dair daha detaylı bilgi edinmek ve ninnilerin dilinin bebekleri nasıl etkilediğini öğrenmek istiyorsanız “Ninni Nedir, Ninnilerin Dilinin Bebekler Üzerindeki Etkisi Nelerdir?” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ninnilerin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Bebekler neden ninni dinler? Anne babalar en çok uykuya hazırlanma sırasında bebeklerine ninni dinletir. Gerçekten de ninnilerin bebekleri uykuya hazırlamadaki gücünü tüm ebeveynler yaşayarak öğrenmiştir. Öte yandan ninnilerin yararları, bebekleri sakinleştirmenin ve uykuya hazırlamanın da ötesindedir. İşte, detaylarıyla ninni faydaları mercek altında:

Güvenli bağlanmaya yardımcı olur

Bebeklerin hayatlarının ilk yıllarında anne babalarıyla güvenli bağ kurmaları çok önemlidir. Ninniler, bebek henüz anne karnındayken dahi bağlanmaya katkı sağlar.(6) Oksitosin salınımı tetikleyen ninniler, ebeveyn-çocuk bağını güçlendirir.(4)(6)

Bilişsel gelişimi destekler

Çocuk ninnileri, bebeklerin doğumdan sonra hızla gelişen beyinlerinin kapasitesinin artmasına yardımcı olur.(7) Uyku rutininde ninniye yer vermek, bebeklerin bilişsel gelişimi için kalıcı olarak pozitif etkiye sahiptir.(5)

Dil gelişimine katkı sağlar

Ninniler bebeklerin yeni kelimeler öğrenmelerini destekler, dil gelişimlerini hızlandırır ve kelime dağarcıklarının genişlemesine katkıda bulunur. Ninnilerde sıklıkla kullanılan kafiye kalıpları, küçük çocuklara kelimeler ve müzik arasında ilişki kurmayı öğretir.(8)

Duygu regülasyonunu öğretir

Bebeklerin kendi kendilerini sakinleştirmeyi ve duygularını regüle etmeyi öğrenmeleri, zor olsa da yaşamın ileriki yılları için çok önemli bir yetenektir. Ninniler, bebekleri farklı duygularla tanıştırır ve kendi duygularını kontrol etme konusunda onlara yardımcı olur.(9)

Ninnilerin ve genel anlamda müziğin çocuk gelişimi konusunda sağladığı faydaları daha derinlemesine incelemek için “Müziğin Bebeklerin Gelişimi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Biz de Bepanthol Baby olarak ninnilerin hayal gücünü harekete geçiren, sakinleştiren gücünden yola çıktık ve bebekler için ninniler hazırladık. AÇEV işbirliği ile hayata geçirdiğimiz İyiliğe Ninniler projesi ile hepimizin bildiği ninnileri, günümüzün dünyasına uyarlıyoruz. Dandini Dandini Dastana, Uyusun da Büyüsün, Fış Fış Kayıkçı gibi sevilen ninnilerin sözlerini yeniden yorumluyoruz. İyiliğe Ninniler albümü ile bebeğinize sevgi, hoşgörü, toplumsal cinsiyet eşitliği, hayvan sevgisi gibi önemli konularda kalıplaşmış yargılar yerine pozitif mesajlar içeren ninniler dinletebilirsiniz. Sertab Erener’in sesiyle hayat bulan İyiliğe Ninniler albümü YouTube ve Spotify kanalları üzerinden ulaşabilirsiniz. Üstelik bu proje ile dinlediğiniz her ninni, bağışa dönüşüyor ve bir çocuğun geleceğine ışık tutuyor.

Kaynakça

 1. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/324737 Son Erişim Tarihi: 27.10.2021

 2. https://www.nature.com/articles/s41562-020-00963-z Son Erişim Tarihi: 27.10.2021

 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32162936/ Son Erişim Tarihi: 27.10.2021

 4. ​​https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28169158/ Son Erişim Tarihi: 27.10.2021

 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21517173/ Son Erişim Tarihi: 27.10.2021

 6. http://ijbssnet.com/journals/Vol_3_No_7_April_2012/35.pdf Son Erişim Tarihi: 27.10.2021

 7. ​​https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnhum.2020.00350/full Son Erişim Tarihi: 27.10.2021

 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28963569/ Son Erişim Tarihi: 27.10.2021

 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30912725/ Son Erişim Tarihi: 27.10.2021