Dövme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sonunda cesaretinizi topladınız ve uzun süredir hayalini kurduğunuz dövmeyi yaptırdınız. Şimdi dövme sonrası bakım önerilerini düzenli uygulayarak dövmenizin canlılığını sonsuza dek korumanız gerekir. İşte, dövme sonrası bakım konusunda bilmeniz gerekenler…

İlk Adımda Yapılması Gerekenler

Dövme yaptırdıktan sonra ilk bakım, dövme salonunda yapılır. Dövme bakımı uygulamaları dövme sanatçısının yaklaşımına göre değişse de genellikle dövmenin üzeri streç film ya da ameliyat bandı ile kapatılır. Bunun amacı dövmenin bakteri kapmasını ve tahriş olmasını önlemektir. Özellikle dövmenin yapıldığı bölge kıyafetlerle temas ediyorsa streç film veya ameliyat bandı uygulaması önem kazanır. Salondan ayrılırken dövmenizi yapan sanatçıya “Dövme bakımı nasıl yapılır?” sorusunu mutlaka yöneltmeli, önerilerini dikkate almalısınız.

Cildinizi Nemlendirin

Dövme bakımında ilk 24-48 saat büyük önem taşır. Bu süreçte dövme yapılan bölgenin nem dengesini korumaya dikkat etmek gerekir. Yeni dövmenizi size önerilen şekilde ve sıklıkta, parfüm içermeyen nemlendirici özellikteki bir krem veya merhem ile nemlendirebilirsiniz. Genellikle günde 1-2 kere dövmeyi nemlendirmek yeterli olsa da cildinizin ihtiyacına göre bu sıklık değişebilir. Bepanthol® Derma Onarıcı Bakım Merhemi ile dövmeli cildinizi nemlendirerek dövmenizin ilk günkü canlı görünümünü koruyabilirsiniz.

Dövmeyi Temiz ve Kuru Tutun

Dövme yaptırdıktan sonra ilgili bölgeyi temiz ve kuru tutmak çok önemlidir. Dövmenizin üzerindeki filmi ya da bandı size önerilen sürede çıkardıktan sonra yumuşak bir sabunla dövmenizi ovuşturmadan yıkayabilir ve temiz kağıt bir havlu ile nazik dokunuşlarla kurulayabilirsiniz. Dövme yaptırdıktan sonra duş alırken suyun ılık olmasına da özen göstermelisiniz. Her yıkamadan sonra nemlendirici özellikteki merheminiz ile tazelemeyi de unutmayın.

Doğrudan Güneş Işığından Kaçının

Dövme yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler arasında ilgili bölgeyi güneşten korumak büyük öneme sahiptir. Öncelikle bölgeyi fiziksel olarak korumak önemlidir, yani güneş ışınlarının cilde ulaşmasını önleyen bir kıyafet ile dövmenizi güneşten koruyabilirsiniz. Devamında güneş ışınları nedeniyle dövmenizin renklerinin solmaması için güneş koruma faktörü içeren kremler kullanabilirsiniz.

İki Hafta Boyunca Havuza, Denize Girmeyin

Dövme yaptırdıktan sonra denize girilir mi?” en sık sorulan sorulardan biridir. Deniz ve havuz yeni dövmenizin tahriş olmasına ve enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bu nedenle yeni bir dövme yaptırdıktan sonra genellikle dört hafta beklenmesi önerilir. Dövmeniz büyük bir cilt yüzeyini kaplıyorsa bu süre daha da uzayabilir.

Dövmenizi Tahriş Etmemek için Temiz ve Bol Giysiler Giyin

Dövme yaptırdıktan sonra bakım kadar doğru kıyafet seçimine de dikkat etmelisiniz. Vücudunuzu sarmayan, cildinizin ve yeni dövmenizin nefes almasını sağlayan kıyafetler tercih edebilirsiniz. Kıyafetlerinizin temiz olması da son derece önemlidir. Sentetik kumaşlar yerine pamuklu kıyafetlerin giyilmesi en idealidir.

Kaynakça

  1. https://www.healthline.com/health/tattoo-aftercare#Why-aftercare-matters Son Erişim Tarihi: 19.02.2022
  2. https://www.healthline.com/health/itchy-tattoo Son Erişim Tarihi: 19.02.2022
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7442309/ Son Erişim Tarihi: 19.02.2022
  4. https://www.healthline.com/health/skin/tattoo-sunscreen Son Erişim Tarihi: 19.02.2022
  5. https://www.healthline.com/health/body-modification/everything-you-need-to-know-about-swimming-with-fresh-ink Son Erişim Tarihi: 19.02.2022
  6. https://www.womenshealthmag.com/health/a26364895/can-you-swim-after-tattoo/ Son Erişim Tarihi: 19.02.2022
  7. https://www.glamourmagazine.co.uk/gallery/tattoo-aftercare Son Erişim Tarihi: 19.02.2022
  8. Olsavszky R. et al., Skin barrier restoration upon topical use of two 5% dexpanthenol water-in-oil formulations on freshly tattooed skin: results from a single-blind prospective study. Wounds Int 2019; 10(1):33-39