Pişik hakkında bilgi edinin

  Pişik Nedir?

  Pişik Nedir?

  Pişik, bebeğinizin bebek bezi kullandığı dönem süresince herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Çoğu bebek popo, kasık ve genital bölgede kızarıklık, kabarıklık veya ciltte gerginleşme olarak görülen pişik durumunu yaşar.
  Bebeğiniz büyüdükçe pişik riski duruma göre değişkenlik gösterebilir. Bebeğinizin cildinin daha ince, daha hassas ve daha yüksek bir pH seviyesine sahip olduğu ilk on iki ay boyunca bebeklerin daha sık kaka yaptıkları ve diş çıkardıkları dönemlerde pişik oluşumu daha yaygındır.

  Pişiği önlemek için bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde önleyici özellikte bir pişik kremi ya da merhem sürülebilir. Kullanacağınız pişik kremini ya pişik merhemini seçerken klinik olarak bebeklerde kullanımının kanıtlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Düzenli olarak uygulanan pişik kremleri ya da merhemleri ile bebekler bezi bırakana kadar olası pişik oluşum risklerini önleyebilirsiniz.

  Bu gibi durumlarda, pişik daha oluşmadan pişiği önlemek amacıyla her alt bezi değişiminde kullanılabilecek Bepanthol® Baby Pişik Önleyici Merhem'i geliştirdik. Provitamin B5 ile cildi yumuşak, pürüzsüz ve nemli tutarken nazikçe doğal cilt bariyerinin korunmasına yardımcı olur.[1],[2]

  Bepanthol Baby’I Tercih Etmeniz için 5 Neden:

  • Pediatristlerin 1 numaralı tercihi*
  • İçeriğindeki Provitamin B5 sayesinde cildin ideal nem seviyesine ulasmasını sağlar.
  • Koruyucu, Paraben, SLS ve parfum içermez.
  • Etkinliği klinik olarak kanıtlanmıştır.
  • Deneyen Annelerin %98’i Bepanthol Baby’yi öneriyor**

   

  *Bağımsız araştırma firmasının 287 pediatrist ile yaptığı Türkiye temsili araştırma sonuclarına göre, dermo kozmetik markaları arasında Bepanthol Baby’in ilk tercihi olduğunu göstermiştir.

  **Kasım 2018’de IPSOS tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre

  REFERANSLAR
  1)  Atherton D.J., A review of the pathophysiology, prevention and treatment of irritant diaper dermatitis, Curr Med Res Opin 2004; 20(5): 645-649
  2)  Atherton D.J. , Why can be done to keep babies’ skin healthy?
  3)  http://www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/Pages/Nappy-rash.aspx Son Erişim Tarihi: 06/05/2020.

  Pişik Neden Oluşur?

  Pişik, ıslak bebek bezinin ya da iç çamaşırlarının bebeğin cildine çok uzun süre temas etmesine bağlı olarak oluşur. İdrara bağlı ıslaklık pişiğe neden olan önemli bir etkendir. Buna bebek bezinin sürtünmesi ve dışkısındaki enzimler de eklenince pişik oluşumu için çok uygun bir ortam oluşur.
  Nem ve bebek bezinin yarattığı sıcak ortam bir araya geldiğinde, cildin tahriş olması kaçınılmazdır. Cildin koruyucu bariyerinin bozulması, ebeveyn olarak size korkutucu görünen ağrılı, kırmızı pişiklerin oluşmasına yol açabilir.[1]

  Aşağıdaki durumlarda bebeğinizde pişik oluşumu olasılığı daha yüksektir:

  • Antibiyotik kullanımı
  • İshal
  • Katı gıdaya geçiş dönemi
  • Bebek bezi kullanımına bağlı tahrişler
  • Gece uykuları gibi bezle uzun süre temas etme dönemleri[2]

   

  REFERANSLAR
  1)  http://www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/Pages/Nappy-rash.aspx Son Erişim Tarihi: 06/05/2020.
  2)  Atherton DJ., A review of the pathophysiology, prevention and treatment of irritant diaper dermatitis, Curr Med Res Opin. 2004 May;20(5):645-9 Son Erişim Tarihi: 06/05/2020.

   

  Baby bottom cream is a good way to avoid skin irritation

  Ne Zaman Doktora Götürmeliyim?

  Unutmayın, pişik oldukça yaygın görülmektedir. Ancak yine de bebeğinizin cildinde bir kızarıklık ya da herhangi bir lezyon gördüğünüzde mutlaka öncelikle hekiminize başvurun. Pişik hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.

  baby crying while its nappy is being changed

  Pişik Septomları

  • Popo, kasık ve genital bölgelerde kızarıklık, kabarıklık ve gerginlik görülebilir.

  • Bebeğiniz, pişik bölgesine dokunulduğunda ya da o bölge yıkandığında sızlanabilir ya da ağlayabilir.
  baby lying on its back while its nappy is changed

  Pişiği Önleme

  • Bebeğinizin bezini gün içerisinde sık değiştirin.

  • Doğru bebek bezi boyutunu kullandığınızdan emin olun. Eğer bez çok sıkı ise tahrişe neden olabilir.
  • Havanın bebeğinizin poposuna olabildiğince sık temas etmesine izin verin. Örneğin, her gün bebeğinizin, kısa bir süre bezsiz gezmesine izin verin.
  • Dışarı çıkarken yanınıza temiz bez almayı unutmayın, böylelikle bebeğiniz çok uzun süre kirlenmiş bir beze temas etmemiş olur.
  • Bebeğinizin altını temizlerken sadece su kullanın.
  • Temizledikten sonra, bebeğinizin poposunu bir süre kurumaya bırakın.
  • Pişiğe karşı koruma sağlamak için her bez değişikliğinde Bepanthol Baby Pişik Önleyici Merhem'i güvenle kullanabilirsiniz. Koruyucu, parfüm, paraben, SLS içermeyen yapısıyla cildin doğal bariyerini koruyarak bebek cildinin nemli, yumuşak, pürüzsüz ve esnek tutulmasına yardımcı olur.

  İçeriğindeki %5 oranındaki Provitamin B5 ile cildi nemlendirir. Ayrıca lanolin sayesinde, cildi kayganlaştırıcı etkisi ile pişik oluşumunun sebeplerinden biri olan sürtünmeyi azaltır. Geçirgen yapısı ile cildin hava almasını engellemeden cildin nemlenmesine yardımcı olur. Koruyucu, parfüm, paraben, SLS içermez.