Nemlendirici

Cildi nemlendirmek canlı ve ışıl ışıl görünen bir cilt için büyük öneme sahiptir. Genellikle estetik bir ihtiyaç gibi görülse de aslında cilt sağlığının ve dolayısıyla genel vücut sağlığının korunmasında cilt hücrelerinin ihtiyaç duyduğu nemin karşılanması oldukça önemlidir. Cilt, vücudun en büyük organıdır. Kir, makyaj kalıntıları, hastalık yapıcı mikroorganizmalar, toksinler ve kimyasal bileşenlerin vücuda girmesini önler. Cilt bariyerinin güçlü kalması için cilt nemlendirici ürünlerin doğru seçilmesi ve düzenli uygulanması gerekir. (1) Hangi ürünlerin cildinize uygun olduğu konusunda kararsızsanız nemlendirici ürünler hakkında daha detaylı bilgi edinmek için okumaya devam edin…

  Nemlendirici Nedir?

  Özellikle cilt bariyerini oluşturan cilt hücrelerinin su içeriğini artırmak ya da var olan nem seviyesini korumak amacıyla kullanılan nemlendirici, günlük cilt bakım rutininin önemli bir parçasıdır. Her nemlendirici, farklı bileşenlerden oluşur. Nemlendirici kullanmaktaki temel amaç, cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlayarak pürüzsüz, yumuşak ve esnek bir cilt dokusuna sahip olmaktır. Nemlendirici türleri, cilt tipine ve uygulanan bölgeye göre farklılık gösterir. Cilt dokusunun en üst yüzeyi epidermis adı verilen bir tabakadan oluşur. Tabakanın en üst katmanına ise stratum corneum adı verilir. Bu katman cilt dokusunun nemli kalmasında önemli rol oynar. Keratin proteini ve bir çeşit protein kompleksi olan korneosit hücrelerinden oluşur. Bu hücreler cilt dokusuna hem esneklik hem de nem sağlayarak su kaybının önlenmesine yardımcı olur. Bu tabakada yer alan yağ asitleri ve lipidler ise cilt bariyerinin cildi dış etkenlerden korunmasını destekler. Bazı nemlendirici çeşitleri korneosit adı verilen hücre kümeleri arasındaki boşlukları dolduran lipitler içerir. Bazıları ise cilt üzerinde nemi dışarı iten bir tabaka oluşturarak ciltten su kaybını önler. Bir diğer nemlendirici çeşidi ise suyu cildin orta ve derin katmanlarından çekerek stratum corneuma ulaştırıp cilt yüzeyinin nemli kalmasına yardımcı olur. (1)(2)

   

  Nemlendirici Türleri

  Vücut bölgelerine göre farklı nemlendirici türleri vardır. Her vücut bölgesindeki cilt tipi farklıdır ve cilt tipine uygun ürünler kullanılması doğru cilt bakımı için önemlidir. Buna göre nemlendirici türlerini yakından inceleyelim:

  Dudak Nemlendirici

  Dudak nemlendirici, dudaklara uygulanan ve dudak cildinin nemlenmesini sağlayarak kurumasını ve çatlamasını önleyen ürünlerdir. Genelde balmumuyla hazırlanan ürünler setil alkol, lanolin, parafin ve vazelin ile güneş koruyucu içerebilir. (3)

  Yüz Nemlendirici

  Hangi cilt tipine sahip olursanız olun cilt hücrelerinin neme ihtiyacı vardır. Cilt tipine uygun yüz nemlendiricileri ile cilt bariyerinin güçlenmesini sağlayabilir ve cilt sağlığının korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Cilt görünümünde kırışıklık, ince çizgiler ve sarkmalar gibi yaşlanma belirtilerinin gecikmesini destekleyebilirsiniz. (4)

  Vücut Nemlendirici

  Vücut nemlendirici, özellikle banyo ya da duştan sonra kullanılan ve nemin cilde hapsedilmesini sağlayan cilt bakım ürünleridir. Vücut nemlendiriciler, cilt tiplerine göre farklı içeriklere sahip olabilir. Temel amaç cilt kuruluğunu önleyerek cilt bariyerinin desteklenmesine yardımcı olmaktadır. (5)

  El Nemlendirici

  Eller en çok kullanılan ve dış faktörlere en fazla maruz kalan organlardır. Eller için özel olarak üretilen nemlendiriciler, genellikle daha yoğun içeriğe sahiptir. Gün içinde sık sık ellerinizi nemlendirerek cilt hücrelerinin ihtiyaç duyduğu nemin karşılanmasına yardımcı olabilir ve cilt bariyerinin güçlenmesini destekleyebilirsiniz. (5)

   

  Nemlendirici Nasıl Kullanılır?

  Hemen hemen tüm nemlendiriciler, temiz cilde uygulanmalıdır. Yüzünüzü, ellerinizi ya da vücudunuzu yıkadıktan sonra nemlendirici uygulamaya dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda pek çok nemlendirici ciltteki nemi hapsetme amaçlıdır ve bu nedenle hafifi nemli bir cilde uygulamanız etkinliğini artırabilir. Nemlendiriciden bir parça parmak uçlarına alıp nemlendireceğiniz bölgeye sürün ve hafif dairesel hareketlerle emilimine yardımcı olun. Yüzünüzü sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez nemlendirebilirsiniz. Ellerinizi her yıkama sonrası, diğer cilt bölgelerini ise banyo ya da duş sonrası nemlendirebilirsiniz. Böylece sağlıklı cilt bariyerinin korunmasına katkıda bulunabilirsiniz. (6)

   

  Cilt Tiplerine Göre Nemlendirici Türleri

  Nemlendirici seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta cilt tipidir. Cilt tipine uygun nemlendirici özellikleri için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz:

  Kuru Ciltler için Nemlendirici

  Kuru ciltler için nemlendirici seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta vazelin, hyaluronik asit, lanolin veya doğal ve fizyolojik yağlar gibi nemi hapseden bileşenler içermesidir. Aynı zamanda nemlendiricinin güneş ışınlarını önleyen koruma faktörlerine sahip olması da önemlidir. Sabah ve akşam cildinizi temizledikten sonra nemlendirici krem uygulayabilir, cilt bariyerinin güçlenmesini sağlayabilirsiniz. (7) (8)

  Yağlı Ciltler İçin Nemlendirici

  Yağlı ciltler genellikle akneye ve siyah noktaya yatkındır. Cildin yağlı olması nemli olduğu anlamına gelmez, bu nedenle nemlendirici kullanımı yağlı cilt bakım rutininin de ayrılmaz bir parçasıdır. Yağlı ciltler için nemlendirici seçerken su bazlı nemlendirici çeşitlerine yönelebilirsiniz. Hafif yapıya sahip olan bu ürünler cilt hücreleri tarafından hızla emilir ve cildi ekstra yağlandırmadan nemlendirerek cilt sağlığının korunmasını sağlayabilir. Cilt üzerinde suya dayanıklı bir tabaka oluşturarak nemi hapseden yağsız nemlendirici çeşitleri, suyu cildin alttaki dermiş tabakasından en dıştaki epidermis tabakasına çekerek cildin nemli tutulmasına yardımcı olur. (9)

  Karma Ciltler İçin Nemlendirici

  Karma cilt adından da anlaşılacağı üzere yağlı ve kuru cilt tipinin bir arada bulunduğu cilt yapısını ifade eder. T bölgesi adı verilen burun, alın ve çene bölgesi yağlı, yanaklar ise kuru cilt formundadır. Karma ciltler için nemlendirici seçerken hem kuru hem de yağlı ciltlere özel iki nemlendirici kullanabilirsiniz. T bölgesi için gözenekleri tıkamayan yağsız nemlendiricileri, yanaklar için ise daha yoğun ürünleri tercih edebilirsiniz. (7)

  Hassas Ciltler İçin Nemlendirici

  Hassas cilt tipi, alerjik reaksiyonlara yatkındır. Bu nedenle parfümsüz ve hafif nemlendiriciler tercih etmek cilt sağlığının korunması açısından önemlidir. Nemlendiricinin hipoalerjenik yani alerjik reaksiyona sebep olmayan bir formülasyona sahip olmasına da dikkat etmek gerekir. (7)

   

  Nemlendirici Krem Kullanmanın Önemi

  Nemlendirici krem kullanımı; cilt görünümünde ince çizgiler, kırışıklıklar ve sarkma gibi yaşlanma belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olabilir. Cildin pürüzsüz ve taze bir görünüm kazanmasını destekleyerek kişinin kendini iyi hissetmesini ve özgüven kazanmasını sağlayabilir. cilt bariyerinin güçlenmesine katkıda bulunarak kuru ya da hassas cilt semptomlarının hafiflemesine katkıda bulunabilir. Örneğin gerginlik, kaşıntı, ağrı, kızarmalar, batma gibi cilt kuruluğu kaynaklı cilt rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olabilir. Cilt bariyerinin güçlenmesini destekleyerek iltihaplanmanın önüne geçilmesine katkıda bulunabilir ve cilt hücrelerinin ihtiyaç duyduğu nemin karşılanmasını destekleyebilir..Kuruyan ve pul pul dökülen cilt dokusuna ihtiyaç duyduğu nemi sağlayarak cilt yüzeyinin pürüzsüzleşmesine ve hücrelerin suyu emme, tutma ve dağıtma yeteneğinin gelişmesine yardımcı olabilir. (1)