Dövmelerin Solması Nasıl Engellenir

Sonsuza kadar teninizde taşımak istediğiniz dövmenizin renklerini kaybetmesini, kısa süre içerisinde solmasını istemezsiniz. Peki, dövme zamanla solar mı ve dövmenizin solmasını nasıl önlersiniz? İşte, her zaman canlı renklere sahip bir dövme sahibi olmanın ipuçları…

Dövme Neden Solar?

Dövmenin canlılığını kaybetmesinin birden çok nedeni olabilir. Dövme sonrası bakımın doğru yapılmaması bu nedenlerin başında gelir. Canlı renklere sahip bir dövme için ilk günden itibaren dövmenizin bakımına özen göstermelisiniz. Güneşe maruziyet, dövme solması nedenleri arasında ilk sıralardadır. Güneşin UV ışınları, dövmedeki renk pigmentlerini parçalayarak renklerin solmasına neden olur. Ani ve aşırı kilo alımı cildin elastikiyetini kaybetmesini beraberinde getirdiğinden dövmenin görünümünü olumsuz etkileyebilir. Neyse ki basit önerilere dikkat ederek dövmenizin solmasını önleyebilirsiniz.

Dövmenizin Yerini İyi Seçin

Vücudun bazı bölgeleri güneşe daha fazla maruz kaldığı ve sık sık yıkandığı için dövme açısından dezavantajlıdır. Özellikle el üzerinde ve parmaklarda yer alan dövmeler, hem sık sık yıkama hem de güneşe fazla maruz kalma nedeniyle vücudun diğer bölgelerindeki dövmelere kıyasla daha hızlı solar. Ayrıca bacak içleri gibi noktalarda yer alan, bu nedenle sürekli kıyafetlere ve vücudun diğer bölgelerine sürtünen dövmelerin daha hızlı solması olasıdır. Dövme solmaması içindövmenizin bölgesini özenle seçmeniz gerekir.

Dövmenizi Yıkamak İçin Acele Etmeyin

Dövme sanatçısı, son noktayı koyup dövmeyi tamamladığında ilgili bölgenin üzerini streç filmle ya da şeffaf ameliyat bandıyla kaplar. Stüdyodan ayrıldıktan sonra dövme sanatçısının önerilerine harfiyen uyulması son derece önemlidir. Bandı ne zaman kaldırabileceğinizi ve dövmeyi ne zaman yıkayabileceğinizi mutlaka öğrenmeniz gerekir. Dövmenizi yıkarken nazik davranmaya ve bölgeyi ovuşturmamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca yeni dövmenize mutlaka özenle yıkanmış, temiz ellerle dokunmanız gerektiğini de unutmayın.

Dövmenizi Nemlendirmeyi Unutmayın

Bandı kaldırdıktan sonra dövmenizi yumuşak bir sabun ve ılık su ile yıkamanız, temiz bir kağıt havlu yardımıyla hafif dokunuşlarla kurulamanız gerekir. Ardından dövme bölgesini düzenli olarak nemlendirmeye başlamalısınız. Dövmenizi size önerilen aralıklarla ve cildinizde gerginlik hissettiğinizde nemlendirebilirsiniz. Bepanthol® Derma Onarıcı Bakım Merhemi yoğun kıvamıyla cildinize ihtiyaç duyduğu nemi kazandırarak dövmenizin ilk günkü canlılığını korumasına yardımcı olur. Dövmenizi sürekli nemlendirerek solmasını önleyebilirsiniz.

Güneşten Korunun ve Güneş Kremi Kullanmayı İhmal Etmeyin

Cildinizi güneşten korumanız her zaman önemli olsa da bir dövmeniz olduğunda güneş ışınlarına karşı ekstra koruma önlemleri almaya özen göstermelisiniz. Özellikle dövmenizi ilk yaptırdığınızda ilgili bölgeyi bol ve pamuklu kıyafetlerle fiziksel olarak güneşten koruyabilir, sonrasında da güneş kremi kullanarak UV ışınlarının dövmenizin rengini soldurmasına engel olabilirsiniz. Yaz aylarında güneşlenmeyi seviyorsanız dövmeli bölgelerinize daha yoğun güneş koruyucu sürebilirsiniz.

Yaşla ve cildin elastikiyetini kaybetmesi ile birlikte dövmenin zamanla solması son derece doğal bir süreçtir. Ancak en baştan doğru bakım yapılmazsa dövmeniz beklenenden çok daha kısa sürede solmaya başlar. Dövme bakımı nasıl olur sorusunun cevabını detaylıca öğrenerek ve profesyonel önerilere bire bir uyarak dövmenizin solmasını önleyebilirsiniz. İlk haftalardan sonra da dövme bölgenizi güneş ışınlarından koruyarak ve cildinizi düzenli nemlendirerek dövmenizin canlı renklerini uzun yıllar koruyabilirsiniz.

Kaynakça

  1. https://www.savedtattoo.com/how-do-i-keep-my-tattoos-from-fading/
  2. https://sorrymomshop.com/blogs/aftercare/faded-tattoos
  3. https://h2ocean.com/how-to-keep-your-tattoo-from-fading/
  4. Olsavszky R. et al., Skin barrier restoration upon topical use of two 5% dexpanthenol water-in-oil formulations on freshly tattooed skin: results from a single-blind prospective study. Wounds Int 2019; 10(1):33-39