Dövme Bakımı Nasıl Olur?

Renkli dövmeler mi yoksa siyah beyaz çalışmalar mı sizi daha çok yansıtır? Ne renk olursa olsun, dövmenizi yaptırdıktan sonra hep canlı kalmasını istersiniz. Ancak bunun için dövme bakımı nasıl yapılır öğrenmeniz gerekir. Gelin, her daim yeni yaptırmışsınız gibi görünen dövmelerin bakım sırlarını birlikte keşfedelim…

Dövme Bakım Rehberi

Uzun süredir hayalini kurduğunuz dövmenize kavuştuğunuzda renginin kısa sürede solup gitmesini istemezsiniz. Peki, dövme bakımı nasıl olur? İşte, sizin için hazırladığımız detaylı dövme bakım rehberi…

Dövmeyi Koruma

Henüz hiç dövmeniz olmasa da streç film ile sarılmış dövme görüntüsüne aşinasınızdır. Yeni yapılan dövmeler, işlem tamamlandığı anda özel bir solüsyonla temizlenip streç filme sarılır. Bunun sebebi dövmeyi birkaç saat toz, kıyafet sürtünmesi ya da darbe gibi dış etkilerden korumaktır. Ancak streç film birkaç saat sonra çıkarılmalıdır, aksi halde cildi tahriş edebileceğinden koruma işlevini kaybedebilir.

Son yıllarda yeni dövmeyi ilk günlerde korumak için şeffaf ameliyat bantları da kullanılmaya başlanmıştır. Hatta pek çok dövmeci de bakım talimatlarına ameliyat bandının nasıl kullanılması gerektiğine dair bir madde eklemiştir. Eğer dövmeciniz dövmenizi ameliyat bandıyla kapattıysa bu bandı birkaç gün boyunca çıkarmamalı, çıkardıktan sonra da yine onun verdiği bakım talimatlarına uymalısınız.

Temizlik ve Nemlendirme Aşaması

Streç filmi ya da ameliyat bandını dikkatli bir şekilde çıkardıktan sonra ilk yapmanız gereken dövme bölgesinin temiz olduğundan emin olmak. Bölgeyi temizlemeden önce ellerinizi en az 20 saniye boyunca yıkamalı ve dövme ile temasa hazır hale getirmelisiniz. Daha sonra dövmenizin üstünü yumuşak bir sabun ve ılık suyla yıkayabilirsiniz. Ardından cildinizi temiz bir kağıt havluyla hafif dokunuşlarla kurulayabilirsiniz.

Dövmeniz temizlendiğine göre sıra geldi nemlendirme aşamasına. Peki, dövme bakımı için nemlendirme uygulaması nasıl olmalı? Dövmenizi nemli tutmanız, onu uzun yıllar canlı bir şekilde kullanmanız için önemli. Özellikle, bölge kurudukça nemlendirici özelliğe sahip bir krem veya merhem ile cildinizi nemlendirmelisiniz. Burada püf noktası, bol nemlendirici kullanmak yerine az nemlendirici kullanıp bütün bölgeye iyice yedirdiğinizden emin olmak. Dövmenizin yeteri kadar nemlendiğini, derinizin parlamasından anlayabilirsiniz.

Uzun Süreli Dövme Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Dövme bakımıyla ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de “Dövme bakımı kaç gün sürer?”. Bu sorunun yanıtını belli bir süreyle sınırlandırmak doğru olmayabilir. Çünkü ilk günlerdeki yoğun bakım sürecinden sonra da çok severek yaptırdığınız dövmenize iyi bakmaya devam etmelisiniz. Peki, uzun süreli dövme bakımı nasıl olmalı?

Temiz Tutun

Dövme bölgesini ne kadar temiz tutarsanız renginin solmadan ve çizgilerinin bozulmadan kalmasına o kadar yardımcı olursunuz. Diyelim ki el bileğinizde bir dövmeniz var. Elinizi her yıkadığınızda onu da su ile yıkayabilirsiniz. Ya da banyo yaparken dövme bölgelerinizi ekstra temiz tutmaya özen gösterebilirsiniz.

Bol Su İçin

Dövmenizi nemli tutmak için yalnızca dış uygulamalar yeterli olmaz. Bol bol su içerek cildinizin uzun süre nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede nemlendirici özelliğe sahip bir krem veya merhem gibi dış uygulamaların bile daha uzun süreli etki ettiğini görebilirsiniz.

Kumaş Seçiminize Dikkat Edin

Dövmenizin en büyük düşmanı güneş ışınlarıdır. Bu nedenle seçtiğiniz kıyafetlerin UV korumalı olmasına dikkat edebilirsiniz. Yün gibi cildinizi kaşındırabilecek kumaşlardan uzak durmak, dövmenizi uzun süre canlı tutmanıza yardımcı olabilir.

Aşırı Kilo Değişimine Dikkat Edin

Kilo değişimleri dövmenin esnemesine ya da büzüşmesine sebep olabilir. Bu nedenle yüksek oranda kilo alma ya da verme hedefiniz varsa bu hedefinizi gerçekleştirdikten sonra dövme yapmayı düşünebilirsiniz.

Sizin için anısı olan ya da estetik bulduğunuz dövmelerinizin uzun süre aynı güzellikte kalmasını istiyorsanız dövme bakım rehberimizden yararlanabilirsiniz. Bepanthol® Derma Onarıcı Bakım Merhemi ile dövmeli cildinizi nemlendirmeye devam ederek ilk günkü parlak görüntüsünü koruyabilirsiniz.

Kaynakça

  1. https://www.healthline.com/health/tattoo-aftercare#aftercare-by-day Son Erişim Tarihi: 19.02.2022
  2. https://www.healthline.com/health/tattoo-aftercare#long-term-care Son Erişim Tarihi: 19.02.2022
  3. https://www.healthline.com/health/skin/tattoo-sunscreen Son Erişim Tarihi: 19.02.2022
  4. Olsavszky R. et al., Skin barrier restoration upon topical use of two 5% dexpanthenol water-in-oil formulations on freshly tattooed skin: results from a single-blind prospective study. Wounds Int 2019; 10(1):33-39. Son Erişim Tarihi: 23.02.2022

Kullanılmayan anahtar kelimeler: Dövme bakımı nasıl olur