Bebek Bakım Çantanızda Olması Gerekenler / Bebek Bakım Çantasının Olmazsa Olmazları

Bebek ile dışarı çıkarken ebeveynin yanında olması gereken pek çok farklı türde eşya bulunur. Bebeğin yaklaşık olarak 3 yaşını doldurana kadar olmazsa olmaz ihtiyaçlarının taşındığı bebek çantasının geniş hacimli olması bu anlamda son derece önemlidir. Aniden ihtiyaç duyulabilecek eşyaların konulduğu bu çantalar sayesinde ebeveynler hemen her türlü duruma karşı hazırlıklı hale gelir. Gezmek veya alışverişe çıkmak, aile ya da arkadaş ziyaretleri sırasında el altında bulunması gerekenlerin yer aldığı anne bebek çantası içinde yedek kıyafet, bebek bezi ve alt değiştirme örtüsü gibi eşyalar bulundurmak gerekir.

Bebek Çantasında Neler Olmalı?

Bebeğin günlük bakımını ev ortamında yapmak kolay olsa da farklı nedenlerle dışarı çıkıldığında bu durum bir miktar zorlaşır. Bunun nedenleri arasında bebek çantasında gerekli miktarda eşya bulunmamasıdır. Ayrıca konulması gerekenlerin fazlalığı nedeniyle bazı eşyalar unutulabilir. Tam tersi olarak gereğinden fazla miktarda alınan eşyalar da ebeveynin, bebek bakım çantasını taşımasını güçleştirir. Bebeğin ihtiyacı olan eşyaların yeterli miktarda alınması bu anlamda son derece önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki bebek çantasında bulunması gerekenler de ebeveynin alışkanlıklarına ve bebeğin ihtiyacına göre şekillenir. Örneğin; emziren annelerin mama ile ilgili ürünleri taşıması gerekmezken emzirmeyen annelerin de göğüs ucu kremi, göğüs pedi ve emzirme yastığı gibi eşyaları alması gerekmez.

Bebek Bakım Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Bebeğin ihtiyaç duyduğu şeylerin bir listesini oluşturmak, son anda alınması gerekenler hariç olmak üzere bebek çantasını portmantoda hazır tutmak, aniden gelişen durumlarda ebeveynin daha çabuk hazırlanmasına yardımcı olur. Bebek bakım çantasında olması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

1. Doğrudan anne sütüyle beslenmiyorsa ek besin

Anne sütü ile beslenmeyen bebeklerin acıkması durumunda alınması gerekenlerin başında şişe süt, hazır mama ya da ek besin maddeleri bulunur. Bu besinlerin türüne ve bebeğe veriliş tarzına göre önlük, biberon, kaşık, su gibi ürünler de çantada bulundurulmalıdır.

2. Göğüs pedleri

Anne sütü ile beslenen bebekler için süt, mama, biberon gibi ürünler gerekmese de bu durumda da anneler için göğüs pedi ve olası sızıntılara karşı annenin kendisi için yedek kıyafet alması gerekebilir.

3. En az bir müslin

Müslin örtüler, birden fazla işe yaradığı için bebek bakım çantasının olmazsa olmazları arasında yer alır. Gerektiğinde bebek arabası güneşliği, önlük, oyun halısı, alt değiştirme örtüsü gibi ihtiyaçlar, tek bir ürün ile karşılanabilir.

4. Katlanabilir alt değiştirme matı

Bebeğin altını değiştirmek için uygun ortam bulduğunda ev ortamındaki konforu ve hijyeni yakalamak için gerekli olan malzemelerden biri de katlanabilir alt değiştirme matıdır. Bu ürünler satın alınırken gereğinden fazla kalın olmayan ve yer kaplamayan ürünler tercih edilebilir.

5. Bebek bezleri, ıslak mendiller ve bebek bezi torbası

Bebeğin bezini ne zaman kirleteceği belli olmaz. Bu nedenle kısa süre ile dışarı çıkıldığında dahi bu ürünler mutlaka bebek bakım çantasında olmalıdır. Bebeğin altını değiştirirken kullanılacak olan ıslak mendiller farklı ihtiyaçlar için de kullanılabilir. Ayrıca bebek bezi torbası, kirli kıyafetleri koyabileceğiniz kirli torbasına da dönüşebilir.

6. Bepanthol Baby Pişik Önleyici Merhem

Bebeğin her alt değişiminden sonra güvenle kullanılabilen Bepanthol Baby Pişik Önleyici Merhem, bebeklerin hassas ciltleri için özel olarak üretilmiştir. Parfüm, SLS, paraben ve koruyucu içermeyen merhem sayesinde bebeğinizin cildi, pişiğe karşı korunur.

7. Bebeğiniz için yedek kıyafet

Bebeğin altı ne kadar sık kontrol edilse de zaman zaman sızmalar olabilir. Bu gibi durumlarda zorluk yaşamamak için bebek bakım çantasında yedek kıyafet bulundurmak gerekir.

8. Bebeğiniz kullanıyorsa emzik

Bazı bebeklerin uykuya dalmasını ve sakinleşmesini sağlayan emzik, alışkanlığı olan bebekler için olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Dışarı çıktığınızda, misafirliğe veya tatile gittiğinizde ihtiyacınız olan tüm malzemelerin elinizin altında olması için bu listeyi inceleyebilir, siz de ihtiyaçlarınız doğrultusunda kendi çantanızı oluşturabilirsiniz.

Siz de bebeğinizi her an pişikten koruyabilmek için bebek çantanıza Bepanthol Baby Pişik Önleyici Merhem koymayı unutmayın. Pişiği bekleme, önle!

Kaynakça:

https://www.webmd.com/baby/diaper-bag-checklist Son Erişim Tarihi: 06.05.2021

https://www.thebump.com/a/how-to-pack-your-diaper-bag Son Erişim Tarihi: 06.05.2021