Bebeğinizle Güzel Bir Sabah Rutini   Oluşturmak için Tavsiyeler

Sabah Rutini

Uzun süredir beklenen ailenin yeni üyesi dünyaya geldiğinde hayat onun etrafında şekillenmeye başlar. Bebeğin ne istediğini anlamak ve onun ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılamak, ebeveynler için zaman zaman stres kaynağı haline gelebilir. Oluşan bu gerilim hem ebeveynleri hem de bebeği olumsuz etkiler. Bu durumla doğru şekilde başa çıkabilmek ve bebek ile kaliteli zaman geçirebilmek için yapılabilecek en uygun şey rutin oluşturmaktır. Uykudan beslenmeye, alt değiştirmekten giyinmeye kadar günlük rutin oluşturmak, hem annenin hem de bebeğin hayatının kolaylaşmasına yardımcı olur.

Güzel bir sabah rutini oluşturmak, hem bebek hem de ebeveynler için gece ile gündüzün birbirinden ayrılmasını kolaylaştıran ilk adımdır. Bebek sabah uyandığında beşiğinden çıkarılmalı, altı değiştirilmeli ve kahvaltıya geçilmelidir. Bu noktada esas olan gece vakti yaşananlar ile sabah vakti arasında bebek için fark yaratmaktır. Günlük rutin oluşturma fikri keyifli görünse de bu duruma bebeğin adapte olması zaman alır. Bu yüzden bebeğin bulunduğu odaya giderken enerjik bir şarkı söylemek, ona keyifli bir ses tonuyla seslenmek ve perdeleri açarak içeriye gün ışığının girmesini sağlamak bebeğin rutine daha kolay alışmasına yardımcı olabilir.

Rutin Oluşturmak Neden Bu Kadar Önemli?

Her bebek ve her aile farklı olsa da temelde bebeklerin ve ebeveynlerin istediği şey birlikte eğlenmek ve kaliteli vakit geçirmektir. Bu noktada günlük rutin oluşturmak hem bebek hem de ailenin diğer fertleri için rahatlatıcı bir etki yaratır. Bebek, bir kez gün içinde yapılan aktivitelere alıştığında bundan sonra ne olacağı hakkında bir fikri olur. Bebeklerin bu şekilde hissetmeleri onların gece kolay uyumalarına, gündüzleri de mutlu ve huzurlu hissetmelerine yardımcı olur. Güzel bir sabah rutini oluşturmaya bebek 6 ila 8 haftalıkken başlanabilir. Bu noktada esas olan bebeğin ihtiyaçlarına uygun bir rutin oluşturmak ve mümkün olduğunca bu ritüellere sadık kalmaktır.

İyi Bir Sabah Rutininin Adımları

Hem bebeğinizin hem de sizin keyif alacağınız bir sabah rutini için aşağıdaki önerilerimizi deneyebilirsiniz:

1. Uyanma

Günün aydınlanmasıyla birlikte bebek uyandığında, onun bulunduğu odaya gitmek, giderken ona seslenmek ya da şarkı söylemek onu rahatlatır. Perdeleri açarak gün ışığının içeri dolmasının ardından bebek beşiğinden çıkarılmalıdır.

2. Alt Bezinin Değiştirilmesi

Gece boyunca kapalı kalan bölgenin temizlenmesi ve havalandırılması, bebeğin rahatlamasına yardımcı olur. Alt bezinin değişiminden sonra pişik oluşumunun önlenmesi için parfüm, koruyucu paraben ve SLS içermeyen Bepanthol Baby Pişik Önleyici Merhem kullanılabilir.

3. Kahvaltı

Bebeğin kaç aylık olduğuna ve beslenme alışkanlığına göre kahvaltı farklı şekillerde yapılabilir. Emziren ve bebeğini mama ile besleyen anneler, bebeklerini koltukta oturarak doyurabilir. Ek besine geçilmişse mutfakta, mama sandalyesinde kahvaltı yapılabilir.

4. Anne / Baba Zamanı

Bebeklerin erken kalktığı göz önüne alındığında o, kahvaltısını bitirdiğinde ebeveynlerden biri hala uyuyor olabilir. Bu durumda işe gidecek olan ebeveyn ile bebeğin vakit geçirmesi, bebeğin ve ebeyvenin güne eğlenceli bir başlangıç yapmasını sağlayabilir.

5. Giyinme

Anne ya da baba işe uğurlandıktan sonra sırada giyinmek vardır. Sabah rutini olarak kıyafetlerin değiştirilmesi önemli bir detay olsa da bazı küçük kazalara bağlı olarak giyinme kahvaltı sonrasına da alınabilir.

6. Oyun Zamanı

Bebeğin yaşına uygun oyunları birlikte oynamak, onun hayal dünyasının gelişmesine yardımcı olur. Bebek büyüdükçe oyun kurması konusunda teşvik edilebilir. Oyun, oyuncaklarla olabileceği gibi ebeveyn ile bebeğin gıdıklanması şeklinde de olabilir.

7. Uyku Zamanı

Bebekler oldukça sık uyumak ister. Bu yüzden oyun zamanı sona erdiğinde bebek yorulmuş ve huzursuzlanmaya başlamış olabilir. Eğer bebeğin uykusu geldiği düşünülüyorsa onun uyuması sağlanmalıdır.

Bu önerileri rehber alarak oluşturduğunuz sabah rutini sayesinde bebeğinizle çok daha keyifli zaman geçirebilir, hatta kendinize de vakit ayırabilirsiniz.

Bebeğinizin sabahları mutluluk içinde uyanıp güne neşeyle başlayabilmesi için yapabileceğiniz şeylerden biri de onu pişikte korumaktır. Sabah neşeniz pişik ile bölünmesin! Bepanthol Baby ile pişiği bekleme önle!