Bebeğinizle Uyku Rutini Oluşturma | Bepanthol® Türkiye

Daha İyi Bir Uyku İçin Bebeklerde Gece Rutini

Uyku Rutini

Yenidoğan ve bebeklik döneminde uyku düzeni, ebeveynler için zorlayıcı olabilir. Aslında bebekler, gün içinde yaklaşık 16 ila 20 saat boyunca uyur. Fakat sık sık acıktıkları için bir o kadar da sık uyanırlar. Bu yüzden bebeklerde uyku rutinin oluşması yaklaşık olarak birinci. aydan sonra başlar. Bunun temel nedeni ise bebeğin, gün ışığına, beslenme ve uyku düzenine alışmasıdır. Dolayısıyla bebeğin doğumundan itibaren ebeveynlerin, bebeğin ne zaman ve ne kadar uyuduğuna, uykuya dalma süresine, beslenme düzenine hakim olmaları gerekir.

Sağlıklı bir uyku, uykudan çok daha önce başlar. Farklı bir deyişle bebeğin düzenli olarak uyuması için gece rutinine sahip olması gerekir. Bu hem bebeğin hem de ebeveynlerin daha huzurlu ve rahat vakit geçirmelerine yardımcı olur. Bebeklerde uyku düzeni oluşturma fikri kulağa zor bir eylemmiş gibi görünse de temelde son derece basittir. Öyle ki, aslında uyku rutini oluşturmak için yapılması gereken tek şey, beyne ve vücuda uyku saatinin yaklaştığı mesajının çevresel faktörlerle verilmesidir. Bu; çokça önerildiği gibi kitap okuyarak, ninni söyleyerek ya da masaj yaparak gerçekleştirilebileceği gibi yalnızca giderek azalan ışık ve ses ortamı oluşturmak gibi eylemlerle de yapılabilir.

Bu noktada esas olan, her gece düzenli olarak aynı adımların aynı saat diliminde takip edilmesidir. Bebeği bir gün sessiz bir ortamda, ertesi gün kucakta, bir sonraki gün masajla uyutmak yerine her gece aynı eylemin tekrarlanmasıyla uyutulması, uyku rutininin oluşması ve bebeklerin uyuması için ideal olan yöntemdir. Gelin, gece rutini oluşturmanız için dikkat etmeniz gerekenlere birlikte bakalım.

Bebeğinizle Uyku Rutini Oluşturmaya Ne Zaman Başlayabilirsiniz?

Bebeklerin uyuma saatleri, doğumdan 1 aylık olana kadar son derece değişkendir. Bu dönemde bir rutin oluşturmak son derece zordur. Yeni bir ortama gelmiş olan bebek için de zor olan bu dönemde bebek sık sık uyur ve uyanır. Gün ışığından bağımsız olarak gerçekleşen uyuma ve uyanma eylemi, bu dönemde ebeveynler için yorucu olsa da bebeğe biraz zaman tanımak gerekir. Uyku eğitimine ise bebek 5 haftalık olduktan sonra başlanabilir. Uyku eğitimi yöntemleri, belirli bir rutin oluşturmak ve ritüel yaratmak ile direkt bağlantılıdır.

Gece Rutini Oluşturmak için Yapabilecekleriniz

Gece rutini oluşturmak için yapılacak ilk adım, doğru yatma saatinin belirlenmesidir. Bu durum bebekten bebeğe farklılık gösterebileceği gibi aile alışkanlıklarına göre de değişebilir. Bazı bebekler beslendikten hemen sonra uyuma ihtiyacı hissederken bazıları ilgilenilmek isteyebilir. Bu noktada doğru yatma saatinin belirlenmesi, ebeveynler ile bebek özelinde farklılık gösterir. Rutin oluşturmak adına şu yöntemler uygulanabilir:

● Alt bezini değiştirmek,

● Uyku odasına gitmek,

● Işıkları kısmak ya da kapatmak,

● Ona şarkı söylemek,

● Hafif seste müzik dinlemek,

● Kucakta sallamak,

● Akşam banyosu yapmak,

● Masaj yapmak,

● Ona sarılmak.

Bu eylemlerin bir kısmı ya da tümü, bebeğin gece rutini oluşturmasına yardımcı olabilir. Uyku zamanından ne kadar önce bu rutinlere başlanacağı bebeğe bağlı olsa da ideal olanı 60 ila 15 dakika arasındadır. Bu rutine sadık kalmak bebeğin daha çabuk uyku alışkanlığı edinmesine yardımcı olsa da bazı geceler bebek bu düzene uymak istemeyebilir. Bu dönemde bebeği uyuması için zorlamak yerine o gece için bu ritüeller pas geçilebilir.

Bebeği Sakinleştirmeye Yardımcı Olan Şeyler

Tüm bebekler, bazı zamanlarda normalde olduğundan daha fazla ağlayabilir. Ebeveynler için zorlayıcı olan bu süreçte bebeği sakinleştirmek güçtür. Bebeğin sakinleşmesi için öncelikle kontrol edilmesi gerekenler, alt bezi, pişik varlığı, ortam ısısı, uyaran miktarı ve yorgunluktur. Ayrıca gaz sancısı da bebeğin aniden ağlamasına yol açabilir. Bu gibi durumlarda bebeğin kucağa alınması, sallanması, şarkı söylenmesi, emzik verilmesi, farklı bir odaya geçilmesi önerilebilir. Pişik oluşumunun önlenmesi için ise Bepanthol Baby Pişik Önleyici Merhem kullanılabilir.

Bebeğinizin uyku rutininin bozulmaması ve gece boyunca rahat bir şekilde uyuyabilmesi için yapabileceğiniz şeylerden biri de onu pişikten korumaktır. Bepanthol Baby ile pişiği bekleme, önle!

Kaynakça:

https://www.nestedbean.com/blogs/zen-blog/bedtime-routine Son Erişim Tarihi: 06.05.2021

https://themilitarywifeandmom.com/newborn-baby-bedtime-routine/ Son Erişim Tarihi: 06.05.2021

https://www.todaysparent.com/baby/baby-sleep/introducing-a-baby-bedtime-routine/ Son Erişim Tarihi: 06.05.2021

https://www.irishtimes.com/life-and-style/health-family/10-ways-to-comfort-a-crying-baby-and-keep-yourself-calm-1.2601753 Son Erişim Tarihi: 06.05.2021

Pink and Gray Curve Image