Cilt Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Bir sorunun üstesinden gelmenin ilk adımı, sorunu tespit etmektir. Cilt kuruluğu olarak bilinen kserozis için de aynısı geçerli. Belirtileri hızlı bir şekilde tespit ettiğinizde, rahatsız edici bu sorunla daha hızlı ve kolay mücadele edebilirsiniz. Cilt kuruluğuna sahip olup olmadığınızı nasıl anlayacağınızı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz!

Cilt kuruluğu belirtileri vücudumuzun hangi bölgelerinde gözlenir?

Vücudun bazı bölgelerinde cilt kuruluğu gelişim olasılığı daha yüksektir. En yaygın bölgeler şunlardır1:

Cilt Kuruluğunun Belirtileri Circle
  • Eller
  • Kollar
  • Alt bacak
  • Karın
  • Sürtünmeye maruz kalan diz, dirsek, topuk gibi bölgeler

Cilt kuruluğu vücudun herhangi bir bölgesinde gelişebilir. Yukarıdakiler yalnızca sık görüldüğü bölgelerdir. Dolayısıyla vücudun tamamının düzenli aralıklarla kontrol edilmesi yararlı olacaktır.

Cilt kuruluğu belirtileri

Cilt kuruluğunda genellikle bazı belirtiler görülse de bu belirtilerin şiddeti yaş2, genetik yatkınlık, sağlık durumu, beslenme şekli ve yaşam tarzına göre değişiklik gösterebilir. Cilt kuruluğu belirtilerini gözlemlerken aşağıdakileri dikkate alın3:

Cilt kuruluğunun temel nedeni, cildin epidermal farklılaşma sürecindeki bozulmadır4. Bu bozulma epidermal hücre kalitesinin azalmasına4, lipid kaybına1 ve ölü derinin dökülememesine5 yol açar. Bu yapısal değişiklikler, su kaybına neden olarak zaman içinde cildin kurumasına neden olur5.

Kaşınmak durumu kötüleştirir, etkililiği kanıtlanmış cilt bakım ürünleri kullanın

Kaşınma, cilt kuruluğunun en rahatsız edici semptomlarından biri olabilir. Kaşınma rahatsız edici olsa da kuru cildi kaşımamanız gerektiğini özellikle vurgulamak isteriz. Kaşınma, cildin daha fazla hasar görerek nemsiz kalmasına ve bu nedenle cilt kuruluğu döngüsüne girmesine yol açar. Cilt kuruluğundan korunmak için uygun önlemler alınmadığı sürece bu döngüyü kırmak mümkün değildir.

Cilt bakım yöntemlerinin çoğu, ciltteki su kaybını önlemeye yöneliktir. Ancak bu yaklaşım, cilt kuruluğunun temel nedenini hedef almaz. Bepanthol® Derma Vücut & Yüz Bakım Ürünleri, içten dışa yaklaşımla cilt kuruluğunun kaynağına inmek üzerine tasarlandı. Ürünlerimiz cilt kuruluğunun giderilmesine yardımcı olur ve aşağıda yer alan bileşenleri içeren özel ProVitamin B5 Bakım Kompleksi sayesinde uzun süreli nemlendirme sunar.

  • Provitamin B5, cildin derin tabakalarına nüfuz ederek cildi nemlendirir, rahatlatır.
  • Niasinamid (B3 vitamini), cildin pürüzsüz ve nemli kalmasını sağlarken, seramid sentezini artırarak lipid bariyerinin geliştirilmesine yardımcı olur.
  • Shea Yağı ve Argan Yağı gibi doğal lipidler, cildin doğal lipidlerinin yerine geçer.
  • Gliserin, su moleküllerine bağlanıp cilt içinde tutan doğal bir nemlendirici olarak anında ve uzun süreli nemlendirme sunar.
  • İzopropil izostearat, ikili lipid katmanının yeniden düzenlenmesini destekleyen bir fizyolojik lipiddir.

Bu sayede, cildiniz korunur ve nemlenir!

 

REFERANSLAR

1Proksch J Dtsch Dermatol Ges_2005. The management of dry skin with topical emollients - recent perspectives. JDDG; 2005 ́ 3:768±774
2Blume Peytavi. Gerontologist, 2016, Vol. 56, No. S2, S230–S242doi:10.1093/geront/gnw003
3Chen Y, Lyga J. Brain-skin connection: Stress, inflammation and skin aging. Inflamm Allergy Drug Targets. 2014;13(3):177-190. doi:10.2174/1871528113666140522104422.
4Wohlrab J, Kreft D. Niacinamide - mechanisms of action and its topical use in dermatology. Skin Pharmacol Physiol. 2014;27(6):311-315. doi:10.1159/000359974.
5Rawlings AV, Matts PJ. Stratum corneum moisturization at the molecular level: An update in relation to the dry skin cycle. J Invest Dermatol. 2005;124(6):1099-1110. doi:10.1111/j.1523-1747.2005.23726.x.

 

İlgili Ürünler

Bepanthol® Derma Temel Nemlendirici Günlük Vücut Losyonu

Bepanthol® Derma Temel Nemlendirici Günlük Vücut Losyonu

Bepanthol® Derma Temel Nemlendirici Günlük Vücut Losyonu hafif ve hızlı emilen yapısı sayesinde kuru ve hassas ciltleri hızlı ve etkili şekilde rahatlatır. 48 saat süren derinlemesine nemlendirme sağlar.

Formları: 200 ml ve 400 ml

Daha fazla
Bepanthol® Derma Yoğun Nemlendirici Günlük Vücut Losyonu

Bepanthol® Derma Yoğun Nemlendirici Günlük Vücut Losyonu

Bepanthol® Derma Yoğun Nemlendirici Günlük Vücut Losyonu, zengin formülü sayesinde çok kuru ve hassas ciltleri yatıştırır, rahatlatır ve 48 saat süren yoğun nem sağlar.

Formları: 200 ml ve 400 ml

Daha fazla
YENİ Bepanthol® Derma Nemlendirici ve Besleyici Günlük Yüz Bakım Kremi

YENİ Bepanthol® Derma Nemlendirici ve Besleyici Günlük Yüz Bakım Kremi

Gergin cildi nemlendiren ve yatıştıran YENİ Bepanthol® Derma Nemlendirici ve Besleyici Günlük Yüz Bakım Kremi çok kuru ve hassas ciltleri destekleyen formülüyle, cilt kuruluğunu 48 saate kadar rahatlatın.

Formu: 50 ml

Daha fazla
Bepanthol® Derma Nemlendirici & Besleyici SPF 25 Güneş Koruyuculu Günlük Yüz Bakım Kremi

Bepanthol® Derma Nemlendirici & Besleyici SPF 25 Güneş Koruyuculu Günlük Yüz Bakım Kremi

Bepanthol® Derma Nemlendirici ve Besleyici SPF 25 Güneş Koruyuculu Yüz Bakım Kremi, derinlemesine nemlendiren formülüyle cildinizi besler ve UVA/UVB güneş ışınlarına karşı koruma sağlar.

Formu: 50 ml

Daha fazla
Bepanthol® Derma Yoğun Nemlendirici Gece Bakım Kremi

Bepanthol® Derma Yoğun Nemlendirici Gece Bakım Kremi

Bepanthol® Derma Yoğun Nemlendirici Gece Bakım Kremi, özel formülü sayesinde çok kuru ciltlere gece boyunca nemlendirme sağlar.

Formu: 50 ml

Daha fazla
Bepanthol® Derma Arındırıcı ve Canlandırıcı Yüz Temizleme Jeli

Bepanthol® Derma Arındırıcı ve Canlandırıcı Yüz Temizleme Jeli

Bepanthol® Derma Arındırıcı ve Canlandırıcı Yüz Temizleme Jeli, cildi kurutmadan temizlemek için özel olarak geliştirilen formülü ile cildinizin sahip olduğu cilt bariyerini korur.

Formu: 200 ml

Daha fazla