Kış Aylarında Cildinizi Nemlendirmenin Önemi

Havalar soğumaya başladığında cildimizin de normalden daha fazla kurumaya, gerilmeye başladığını hissederiz. Bu da kış aylarında daha çok neme ihtiyaç duymamıza neden olur.

Peki, bu durumda neler yapabileceğinizi detaylarıyla öğrenmek ister misiniz?

Kış aylarında cildimizin neden kuruduğunu, kuruyan cildin belirtilerini ve bu kuruluğu önlemek için yapabileceklerinizi merak ediyorsanız yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Kış aylarından cildinizi nemlendirmenin önemini bir kez daha göreceğiniz içeriğimizi mutlaka okuyun!

Woman applying Bepanthol Derma lotion on skin

Kış Aylarında Cildimiz Neden Kurur?

Kış aylarında soğuk ve kuru hava nedeniyle ciltteki su daha hızlı buharlaşır. Cilt, neminin bir kısmını kaybedebilir. Bu durum, cildinizin gerilmesine, kurumasına ve hatta pul pul dökülmesine neden olabilir. Kışın cilt, nemini kaybetmesinin yanında güçlü soğuk rüzgarların etkisiyle de yıpranabilir. Soğuk hava cildinizin kuruyup çatlamasına, kızarmasına, soyulmasına yol açabilir. Tüm bu nedenlerden ötürü kışın cildiniz ekstra neme ve bakıma ihtiyaç duyar.

Cildinizin Kurumaya Başladığını Nasıl Anlarsınız?

Cildinizin kuruduğunda birkaç farklı durumla sinyal vermeye başlar. Cilt kuruluğunun en yaygın belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kaşıntı,
  • Gerginlik,
  • Ekstra hassasiyet, tahriş ve kızarıklık,
  • Donuk bir görünüm,
  • İnce çizgi ve kırışıklık oluşumu,
  • Pul pul dökülme

Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Cildiniz kışın etkileri nedeniyle kurusa da onu nemlendirmek ve yumuşacık hale getirmek hayal değil. Kuruluğu önlemek ve azaltmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilir, kışın da pamuk gibi cildinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Su Tüketimini Artırın

Vücudumuzun %70’i sudan oluşur. Dolayısıyla hücrelerimizi dolgun, sağlıklı tutan en büyük etkenlerden biri de sudur. Eğer yeterince su içmezseniz vücudunuz, buna bağlı olarak da cildiniz susuz kalır. Susuz kalan cildiniz nemini yitirir, kurur. Tüm bunlardan ötürü cildinizin kurumasını engellemek için su tüketimini artırmanız büyük önem taşır. Susamasanız dahi çorba, bitki çayı, kafeinsiz kahve gibi içecekleri ve elbette ki suyu beslenme düzeninize sık sık ekleyin. Su kaybetmenize neden olacak kafeinli içecekleri ise (kola, kahve, enerji içeceği, siyah çay vb.) hayatınızdan çıkarmaya ya da azaltmaya çalışın.

Duş Sıcaklığı ve Süresi Uygun Seviyede Tutun

Cildinizi daha iyi temizlediğinizi düşünüp çok sıcak suyla hem de uzun süre mi yıkanıyorsunuz? Aslında bu durum cildiniz için hiç de iyi değil. Sıcak su tahmin edilenin aksine cildin kurumasına yol açıyor. Cildi sağlıklı ve nemli tutan yağların yok olmasına neden oluyor. Bu nedenle ılık suyla yıkanmak ve duş süresini mümkün olduğunca azaltmak kuruluğu önlemek için oldukça etkili bir adım.

Pamuklu Giysileri Tercih Edin

Yün, polyester, peluş gibi kumaşlar içerdikleri lifler nedeniyle cildinizin kaşınmasına, hassas ve kuru cildinizde kaşıntı ve pul pul dökülme gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle cildinizin nefes almasını sağlayacak, onu rahatsız etmeyecek pamuklu kıyafetleri tercih etmelisiniz.

Ortamdaki Nem Oranı Yükseltmeye Çalışın

Kışın iç mekanlarda kullanılan ısıtıcılar havadaki nemin azalmasına ve cildin kurumasına etki eder. Bunun için dilerseniz hava temizleme ve nemlendirme etkisi olan cihazlardan satın alabilirsiniz. Daha az masraflı ve pratik bir çözüm arıyorsanız kaloriferlerinizin üzerine nemli bez, bir kap dolusu su koyabilir ya da hazır olarak satılan ve kalorifere takılan su kaplarından satın alabilirsiniz.

Nemlendirici Kullanmayı İhmal Etmeyin

Kışın cildinize olan olumsuz etkilerini ve kuruluğu azaltmak için günlük bakım şart. Elleriniz, vücudunuz ve yüzünüz için uygun bir nemlendirici seçerek nemli ve yumuşak bir cilde kavuşabilirsiniz. Özel olarak geliştirilen Bepanthol® Derma Cilt Bakım Kremi ile soğuk havanın ellerinizde yol açtığı kuruluğa karşı mücadele edebilirsiniz. İçeriğindeki provitamin B5 ile cildinizi nemli tutacak, su bazlı yapısıyla kolayca emilecek ürünü her gün kullanarak kışın nemini kaybeden cildinizi destekleyebilirsiniz.

Cilt kuruluğunun tüm nedenleriyle mücadele eden formülüyle Bepanthol® Derma anında rahatlık ve uzun süreli nemlendirme sunar. Ürün yelpazemizde yüz ve vücudu nemlendirmek ve temizlemek için özel olarak geliştirilen parfüm ve sabun içermeyen ürünlerimizi bulabilirsiniz. Bu ürünleri kullanarak içten dışa sağlıklı cilt görünümüne sahip olabilir, sınırlamalar olmadan hayatın tadını çıkarabilirsiniz!

Genel Kaynaklar:

1https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/dry-vs-dehydrated#Dehydrated-skin-and-dry-skin-need-different-treatments
2https://www.everydayhealth.com/hs/dry-skin-relief/dr-wu-causes-of-dry-skin/#:~:text=1)%20Winter%20weather%3A%20Dry%20skin,and%20makes%20it%20look%20flaky
3https://www.reidhealth.org/blog/winter-skin-care-keep-your-skin-in-top-shape-through-the-cold-dry-winter